Ода за раждането от Олга Дукат, майка на три момчета

Откъс от книгата на акушерката и първата сертифицирана дула в България

11 август 2018 г.
Ода за раждането от Олга Дукат, майка на три момчета

Илюстрация: Издателство "Рибка"

„Тази книга е моята ода за раждането! То е било и винаги ще бъде изключително интимен момент на дълбока физическа и духовна трансформация в живота на всяка жена. Независимо дали е естествено, или не, всяко раждане е уникално, променя ни, а споменът за него остава завинаги. Книгата съдържа медицинска информация, но и богат личен опит и ще ви помогне: да изградите реални очаквания за процеса на раждането; да разполагате с набор от средства и методи, с които да си помогнете; да повярвате в себе си като жена и майка; да ви вдъхне увереност, че сте в състояние да вземете най-добрите решения за вас и вашето дете!"

Това са думи на Олга Дукат - акушерка, която От 2007 г. работи за популяризирането на естественото раждане. Тя е първата сертифицирана дула в България, инструктор по подготовка за раждането към Childbirth International, консултант по кърмене и носене на бебето, инструктор по пилатес. Основател на център "Естествени идеи и красота". Майка на три момчета.

Ето и уводът на нейната книга "Раждане с любов", която се очаква да излезе към средата на февруари.

Един ден с мен се свърза Катя – майка на две деца. Разказа ми за издателство „Рибка“, което са създали заедно със съпруга ѝ с идеята да бъде насочено към родители и техните деца и да им предлага полезни и смислени книги.

Катя и Милен не само искат да работим заедно и да издадем книга за раждането, но и очакват третото си дете! Веднага намерихме много общи теми и Катя ми разказа за своите две раждания, които са завършили с цезарово сечение. Не толкова по нейно желание или по медицински причини, колкото по стечение на обстоятелствата. Този път тя искаше да се опита да роди естествено, и ме помоли да ѝ бъда дула.

Тази история ме трогна, защото беше много близка до моите лични преживявания. Също така бях вдъхновена от идеята на Катя за тази книга. Тя беше прочела разказите на моя сайт и каза, че е ценно този опит да се споделя, защото, освен че са много красиви и емоционални, разказите описват реалната ситуация в България и могат да помогнат на много майки да вземат важни решения.

Когато се видяхме следващия път, Катя ме изненада с новината, че бебетата са две. Бременността ѝ беше рискова и в крайна сметка се наложи отново да роди с цезарово сечение. Операцията преминала добре, Катя остана доволна от екипа и от това, че раждането е започнало естествено и че близнаците са били готови. И ето че тя трябваше да се отдаде на грижите за новите бебета и пълната си къща, а аз започнах да износвам и обгрижвам новото си бебе – тази книга. И така, защо тази книга? Какво целя с нея?


Въпреки че засягам медицинските аспекти на раждането, фокусът е друг – емоционалният свят на майките и начинът, по който те преживяват раждането.

В нашия съвременен свят има много научни достижения и технологии, които помагат процесът на бременността и раждането да се проследява, за да се сведат до минимум рисковете за майките и новородените. В сравнение с миналото има много повече възможности за намеса в тези естествени процеси, когато те не вървят нормално – постоянно се усъвършенстват методите за изследване, медикаментите и операциите. Но все повече се разчита на тези технологии и все повече се губи вярата в жените и в природата, емоционалният аспект се пренебрегва и неусетно остава на заден план. А раждането си остава един изключително интимен момент на дълбока физическа и духовна трансформация в живота на всяка една жена. Освен сигурността, която ни дават технологиите, те крият и множество рискове и лишават жената от нейната водеща роля в процеса на раждане. Залита се в едната крайност – прекалено медикализиране на раждането и презастраховане.

В противовес на тази медикализация се появява противоположна тенденция – появяват се все повече семейства, които отхвърлят медицинската помощ и сигурността на болницата и избират да родят неасистирано у дома. Има много книги и сайтове, които създават изключително розова, позитивна представа за раждането и не дават информация за рисковете, които това решение крие. И това е другата, също опасна крайност. В голяма част от случаите всичко завършва добре, но за съжаление, има и трагедии, които периодично предизвикват дебати в обществото. След което страстите утихват и всичко продължава постарому.

Толкова много ми се иска майките и медицинските специалисти заедно да намерим нов балансиран подход – да използваме всичките предимства и постижения на съвременната медицина, като едновременно с това уважаваме природните закони и индивидуалността на всяка двойка мама – бебе. И да не забравяме, че в по-големия процент от случаите раждането е нормален физиологичен процес.

До момента, в който пиша тези редове, в ролята си на дула съм подкрепяла майките по време на над 170 раждания за 6 години. В някоя голяма болница толкова раждания може да се видят и за месец. Разликата е, че имах възможността да опозная всяка една от тези майки и да съпреживея техните истории.

Докато работех върху тази книга, в живота ми се случиха много неща – завърших акушерство в Медицинския университет, София, и изкарах стаж в холистичен родилен център в Пенсилвания, САЩ.

Ако съм научила нещо за тези години, то е, че никога не трябва да имам конкретни очаквания. Няма такова нещо като „стандартно“ раждане – всяко едно е абсолютно уникално и всяко едно ме е изненадало с нещо. Колкото и сходни убеждения да имат майките, всяка една е различна и никога не може да има стандартен подход към тях или универсално решение, което да е подходящо за всички.

Научих също, че нагласата и емоционалното състояние на жената са не просто важни, а могат да бъдат решаващи за това как ще протече всичко.

 

Образование

Преди да станеш майка – на училище

Заедно

Защо прекалено добрата майка рискува да се окаже лоша

Заедно

Кърменето - драма в много действия

Здраве

Правилната стойка на бременната

Още от Здраве

Майка кърми бебето си. Снимка: Shutterstock

Всички неопитни майки правят тази грешка

В рамките на форума бяха представени тревожните данни, които подчертават значимостта на грижата за недоносените деца и важността на профилактиката и ранната диагностика.

Снимка: Фондация „Нашите недоносени деца“

Остава висок процентът на преждевременни раждания, мъртвораждаемост и детска смъртност у нас

Да изпиете тази вода сутринта означава да погълнете всички тези бацили.
Снимка: Shutterstock

 

5 причини да НЕ държите нощем чаша с вода до леглото

Дете, което спи с отворена уста. Снимка: Shutterstock

Лицето на детето издава болна трета сливица

Снимка: Guliver / Getty

Шокът раждане на недoносено бебе

Коментари

Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар

Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание.

Виж всички коментари

Най нови

Социалните мрежи могат да въздействат доста негативно на децата.
Снимка: Shutterstock

 

За да станем по-добри хора, трябва да се изправим пред погрешните си представи. 
Снимка: Shutterstock

 

Дете, което рисува. Снимка: Shutterstock

 

Вижте още

Снимка: Guliver / iStock

Здраве

Ръст и тегло на бебето до 1 година

Какви са нормите месец по месец и на какво може да се дължат отклоненията от тях

Снимка: Guliver / iStock

Здраве

9 ранни признака на аутизъм

Главната задача на родителите е да ги разпознаят

Илюстрация: Guliver / iStock

Здраве

Ужас: детето има глисти

Как да разпознаем паразитите и какво може да направим

По възраст

Дете, което рисува. Снимка: Shutterstock

 

Здраве на семейството

Ако детето е сръчно и с двете ръце

Какво отличава левичарите

Миранда Кер. Снимка: Instagram

Заедно

Миранда Кер разказа за претърпян спонтанен аборт

Още една публична личност говори откровено как е загубила бебето си

Мъж и жена на консултация. Снимка: Shutterstock

 

Мнение на специалиста

5 сигнала, че ви е нужнен семеен терапевт

Проблеми, които двамата не могат да решат сами

Снимка: Guliver / iStock

Заедно

Традиции в Деня на християнското семейство

Отбелязваме и Световния ден на поздравите

Разтворена книга, букет и чаша кафе. Снимка: Shutterstock

 

Майка кърми бебето си. Снимка: Shutterstock

Здраве

Всички неопитни майки правят тази грешка

Една на всеки четири заспива, докато кърми бебето

Непослушните деца всъщност имат доста добри шансове. 
Снимка: Shutterstock

 

Да поговорим

Какво бъдеще очаква непослушните деца

И по-добре ли е да си скромен

Илюстрация: Guliver / iStock

Да поговорим

6 неща, които отказвам да правя след 4 следобед

Откровенията на една майка

Крис Еванс. Снимка: Getty

Заедно

Крис Еванс ще се бори за титлата „баща супергерой“

Актьорът, който играе „Капитан Америка“, иска голямо семейство

Дете рисува. Снимка: Shutterstock

 

Мнение на специалиста

Детето рисува само в червено и черно. Защо

Дали използването на „аграсивни“ цветове е повод за тревога