Изследванията показват някои изненадващи ползи от това една жена да бъде по-възрастна майка
Снимка: Shutterstock
Знанието, че биологичният ни часовник тиктака, може да бъде наистина страшно. И е вярно, че броят на яйцеклетките, с които разполагат жените, намалява с напредването на възрастта, а бременността над 35 години е свързана с някои допълнителни рискове от усложнения, като хипертония или диабет за вас или хромозомни аномалии като синдрома на Даун за вашето бебе. Затова винаги е добре да се консултирате с вашия лекар относно плановете си за създаване на семейство, за да сте сигурни, че правите правилния избор за живота и здравето си.
Но добрата новина е, че все повече изследвания разкриват някои изненадващи предимства на по-късното раждане - и за майката, и за детето.
Ето шест от най-големите ползи:
Майка с бебе. Снимка: Shutterstock
Въпреки че може да се дължи и на по-малкото стрес и възможността за придобиване на повече знания, проучванията показват, че раждането на деца на по-късен етап от живота може да ви направи по-умни с напредването на възрастта.
В едно изследване, публикувано в Journal of the American Geriatrics Society, са изследвани 830 жени на средна възраст, за да се установи дали има връзка между раждането на дете на по-късна възраст и силата на мозъка. Те установили, че жените, които са родили последното си дете след 35-годишна възраст, са имали по-остри познавателни способности и вербална памет. Установяват също, че жените, които са родили първото си дете след 24-годишна възраст, са били по-добри в решаването на задачи от връстничките си, които са имали деца преди 24-годишна възраст.
Разбира се, независимо от възрастта си, вие ще защитите детето си по най-добрия начин. Няколко проучвания обаче сочат факта, че рискът детето да претърпи неволно нараняване, което изисква медицинска помощ, намалява с увеличаване на възрастта на майката.
По-специално едно проучване, публикувано в British Medical Journal през 2012 г., установява, че на тригодишна възраст рискът от неволно нараняване на детето намалява от 36,6 % при майките на 20 години до 28,6 % при майките на 40 години. Друго по-ново проучване от Япония, което анализира рисковете от неволни наранявания и хоспитализации на 18 и 66 месеца в зависимост от възрастта на майката, стига до същото заключение.
С възрастта несъмнено се появява усещане за зрялост. Само се замислете с колко сте се променили от тийнейджърските си години насам! Изследванията показват, че зрелостта играе роля във формирането на по-добри родителски инстинкти.
В изследване, публикувано в списание European Journal of Development, холандски изследователи разглеждат психосоциалното развитие на две групи деца на 7, 11 и 15-годишна възраст. Едната група е родена от майки на възраст над 31 години, а другата - от майки на възраст под 31 години.
Когато анализирали психосоциалното им развитие, с изненада установили, че по-възрастните майки по-рядко се карат или налагат физически наказания на децата си.
Колкото по-дълго чакате да имате деца, толкова по-вероятно е детето ви да израсне с по-напреднали технологии.
„Децата на по-възрастните родители се възползват от образователния, технологичния и социалния напредък, постигнат през годините на отлагане на раждането на деца“, казва д-р Камила Филипс, акушер-гинеколог в Ню Йорк.
Майка с деца. Снимка: Shutterstock
Ако имате предимството да завършите висшето си образование и да отделите време за развитието на професионалната си кариера, логично е, че е по-вероятно да получавате по-висока заплата от майка, която е родила дете, преди да започне кариерата си.
Освен това проучванията показват, че децата на по-възрастните майки остават в образователната система по-дълго, справят се по-добре със стандартизираните тестове и е по-вероятно да учат висше, отколкото техните връстници, родени от млади майки.
Според някои хора раждането на деца в късна възраст означава, че няма да имате достатъчно енергия, за да се занимавате с малки деца, или още по-лошо, че няма да доживеете техните важни житейски събития, като например сключването на брак или раждането на внуци. Изследванията обаче показват, че това не е далеч от истината.
Всъщност проучване, публикувано в Menopause, установява, че вероятността жените, които имат деца след 33-годишна възраст, да доживеят до 95-годишна възраст е два пъти по-голяма в сравнение с жените, които са родили последното си дете преди 30-годишна възраст. А това е нещо, което си заслужава да се вземе предвид!
Елена Николова по материали от Parents
В рамките на форума бяха представени тревожните данни, които подчертават значимостта на грижата за недоносените деца и важността на профилактиката и ранната диагностика.
Снимка: Фондация „Нашите недоносени деца“
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари