Отговор от специалист на 3 чести въпроса
Снимка: Guliver / iStock
Проходилката е прост и лесен да научим детето да ходи, но дали не носи риск от изкривяване на крачетата?
Поддръжниците на проходилката твърдят, че с нея детето се научава да ходи по-бързо, а противниците – че е причина за изкривяване на крачетата и промяна на походката. Каква всъщност е истината, разказва Владимир Животов.
На кого помага?
Честният отговор – на родителите. Най-вече на майката, която седи с детето в къщи. Слагайки бебето в столче с колелца, тя получава възможност да има две свободни ръце, за да върши работата си.
В този момент бебето добре разбира, че се намира на ново и необичайно място при това във вертикално положение, което му позволява да изследва света около себе си. То обикаля, без да се рови в праха по пода. Родителите са спокойни, че е обезопасено, не може да падне, нито да се удари, въпреки че шари из цялата къща.
Ще проходи ли по-бързо, ако е с проходилка?
Има такъв мит, че детето прохожда по-бързо, ако е в проходилка, защото тя стимулира интереса му да изследва дома без чужда помощ.
Действително в проходилката бебето прави нови, необичайни движения. То обаче ще проходи само, когато е готово. Когато нервните центрове, отговорни за ходенето са се развили достатъчно, когато мускулите и връзките са стабилни. Ако детето е готово да направи първите си крачки, но му липсва мотивация, проходилката може да е от помощ. Тя може да послужи за мотивация, но не е инструмент, който ще ускори процеса.
Снимка: Guliver / iStock
С какво проходилката може да бъде опасна?
Ако детето не се е научило да седи самостоятелно и без опора, не бива да го слагате в проходилка. За него още е много рано!
Представете си какво натоварване ще изпитат опашната кост и неукрепналите още крака.
Освен това проходилката поддържа равновесието – така отменя „задълженията“ на мозъка и на вътрешното ухо като не позволява на вестибуларния апарат да се развива.
Почне ли детето да прави първи стъпки, няма риск гръбнакът да се натовари.
Аз обаче не препоръчвам използването на проходилка и в този период. Няма смисъл да се опитваме да ускорим прохождането. Всеки има собствен темп на развитие и няма нужда от никакви стимули.
От личен опит мога да кажа, че деца, които са се учили да ходят с проходилка, по-късно са по-неустойчиви, по- лесно падат и по-често си удрят главата.
Не одобрявам и презрамките, с които детето се води като на повод. Те са улеснение за родителите, но не не са от помощ за детето.
А твърдението, че заради проходилката детето е с криви крачета и не стъпва правилно, е мит. За това няма никакви научни доказателства.
Мона Василева
Шер и Грег Олман на обложка на албума им „Allman and Woman“ през 1977 г. в Лос Анджелис. Снимка: Getty
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари