Как да подготвим детето за критична ситуация (част I)
Илюстрация: Guliver / iStock
Детето попада в ситуации, остава само, губи се в парка и трябва някак да бъде подготвено. Да знае как да действа и то от най-ранна възраст.
Няма как родителите да бдят над него 24 часа, колкото и да са внимателни.
Подобни инциденти не са рядкост. Затова е добре в спокойна атмосфера да поговорят с хлапето и да го подготвят като му дадат разбираеми обяснения, като за неговата възраст. Без да го плашат, но с пълното съзнание, че има ловки манипулатори, които могат да го подмамят.
Какво следва да му бяснят добре
Какво е това непознат
Детето има своя представа за лошия човек, който би могъл да му причини зло. Повечето от тези стереотипи обаче нямат нищо общо с действителността.
Престъпникът не винаги е със зли очи, плашеща външност и мръсни дрехи на клошар. С възрастта хората са на ясно с това, въпреки че и това не е правило. Някои не го разбират въобще.
Детето трябва да знае, че непознат – е ВСЕКИ човек, който то не познава. Може да е мъж, жена или дете.
Възможни сценарии
Дори възрастните не винаги разбират коя ситуация може да се окаже опасна за тях. Доказват го стотиците случаи на измами по телефона и на улицата.
За децата е още по-сложно да се ориентират в това кое е обичайно общуване и кое крие заплаха.
Ако някой ги покани да се повозят на кола, какво лошо може да има в това?
Моли ги за помощ с тежките мрежи, а след това за благодарност кани детето вкъщи, за да го почерпи? Или с обещание да му покаже малките котенца, които котката му наскоро е родила.
Така че е добре да разкажете на хлапето, че не бива да се вози в чужда кола, да влиза в нечий дом и дори да разговаря с непознат, ако край него не са мама, татко, баба или друг близък човек.
Нашите обяснения не бива да плашат детето.
Има смисъл обаче да му кажете, как да реагира, ако някой на сила го хване за ръка и се опита да го вкара в чужда кола.
Кажете му ясно, че не не бива да се притеснява, нито да спазва каквито и да е форми на приличие и добро възпитание.
То може и задължително трябва да вика, да търси помощ, да драска и да хапе, да направи каквото се сети, за да привлече внимание.
Говорете му за тънките трикове на манипулация – например, че някой може да му разкаже, че майка му го чака някъде и, че има нужда от помощ и то веднага. Обяснете му, че дори е да е така, едва ли някой добронамерен ще поиска помощ от дете. Тъй като то с нищо не може да помогне.
Следва продължение, за това как конкретно да търси помощ и от кого.
Източник: ya-roditel.ru, адаптация Мона Василева
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари