Противоположностите НЕ се привличат

Категорични доказателства

31 Декември 2020 г.
Противоположностите НЕ се привличат

Снимка: Shutterstock

Теорията, че противоположностите се привличат, е мит - това твърдят учени, след като установиха, че хората биват привличани само от себеподобни, с които споделят еднакви възгледи и ценности.

Изследването, определено като голяма промяна в разбиранията за връзките, открива, че хората с подобен мироглед се привличат и странят от тези, които не споделят техните вярвания.

Непознати, които се надяват да се сближат, е по-добре да се придържат към това, с което си приличат с другия, отколкото да се опитват да впечатлят човека с качества, които ги правят уникални, твърдят изследователите.

„Представете си непознати, които подхващат разговор в самолета или пък двойка на сляпа среща“, казва Анджела Банс, професор по психология в Уелизли Колидж.

„Още от първия момент на неудобни закачки огромна роля за бъдещите отношения играе това колко двама души си приличат. Ще установят ли контакт? Или ще се разминат? Тези най-ранни разпознавания на приликите са съществени за подобно решение.

Мнението ни е, че избирането на хора, подобни на нас, като партньори за връзка е изключително често срещано; толкова често срещано и толкова обхващащо различни нива от отношенията, че би могло да се опише като психологическо условие.“

Колко е важна приликата, за да се заформи връзка?

За да разберат това, учените от Уелизли и Канзаския университет са стигнали до 1500 най-различни двойки, включително романтични партньори, приятели и познати, и са ги помолили да попълнят въпросник за техните ценности, предразсъдъци, поведение и лични черти.

После информацията била сравнена, за да се види колко подобни или различни са хората във всяка двойка и дали тези в по-дълги връзки имат повече общо.

Оказало се, че всички двойки споделят едни и същи житейски възгледи, дори да се срещнали съвсем скоро.

„Хората си приличаха страшно много по почти всички показатели, които измерихме, и най-вече за нещата, които значат най-много за тях като личности“, добавя проф. Банс.

Втори експеримент

Изследвани били двойки, които току-що са се срещнали в аудиторията в колежа, първо в мига на срещата и после - малко по-късно. Всъщност, нямало никаква промяна в схващанията, което предполагало, че ако двойките влязат във връзка с надеждата да променят вижданията на другия, вероятността това да проработи не би била особено голяма.

Проф. Банс добавя: „Макар че идеята, че партньорите си влияят един на друг, е водеща в изследванията на връзките, ние открихме голяма област, в която приятелите показват съвсем малка промяна – характер, манталитет и ценности и избор на социално-валидни поведения.

Нека сме наясно – не казваме, че хората не си влияят, когато имат отношения помежду си, но за такова влияние има съвсем малко място, ако партньорите си приличат в началото на връзката. Всичко, което нарушава хармонията в отношенията – като например разминаванията в манталитет, ценности или предпочитания, които са важни – има голяма вероятност да си остане.

Промяната е трудна и малко вероятна; много по-лесно е да си избереш човек, който подхожда на нуждите и целите ти от самото начало.“

Търсенето на себеподобни за приятелство обаче може да доведе до липса на срещи с други идеи, ценности и перспективи, предупреждават учените.

Крис Крандал, професор по психология в Канзаския университет, добавя: „Човек се опитва да си създаде социален свят, в който се чувства комфортно, където е успял, където е заобиколен с хора, на които има доверие и с които може да си сътрудничи, за да постигне целите си.

За да се създаде това, сходството е много необходимо и хората обикновено биват привличани именно от него през по-голямата част от времето. Но да се разбираш с хора, които не са като теб, е истински важно. Приятелите са, за да ти създават комфорт, за да си почиваш, за да не се напрягаш – и това са хубави неща. Но не може да имаш само такива нужди. Освен тях човек има нужда и от нови идеи и от хора, които да го връщат в пътя, когато кривне.“

Източник: Telegraph

Да поговорим

Гледайте TV с партньора, за да скрепите връзката

Да поговорим

Служебните ангажименти нe пречат на връзката

Да поговорим

8 изказвания, които могат да унищожат вашата връзка

Заедно

Защо съвременните връзки са толкова крехки

Още от Заедно

Дениз Ричардс и Чарли Шийн. Снимка: Getty

 

Дениз Ричардс разказа как съобщила на дъщерите си, че баща им Чарли Шийн е ХИВ-позитивен

Кафе, разтворена книга и букет от нарциси. Снимка: Shutterstock

Елвис Пресли за истината

Коментари

Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар

Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание.

Виж всички коментари

Най нови

Дениз Ричардс и Чарли Шийн. Снимка: Getty

 

Кафе, разтворена книга и букет от нарциси. Снимка: Shutterstock

Афтите са изключтелно неприятни и болезнени.
Снимка: Shutterstock

 

Вижте още

Снимка: Guliver / iStock

Здраве

Ръст и тегло на бебето до 1 година

Какви са нормите месец по месец и на какво може да се дължат отклоненията от тях

Снимка: Guliver / iStock

Здраве

9 ранни признака на аутизъм

Главната задача на родителите е да ги разпознаят

Илюстрация: Guliver / iStock

Здраве

Ужас: детето има глисти

Как да разпознаем паразитите и какво може да направим

По възраст

Дениз Ричардс и Чарли Шийн. Снимка: Getty

 

Заедно

Дениз Ричардс разказа как съобщила на дъщерите си, че баща им Чарли Шийн е ХИВ-позитивен

Двамата се ожениха през юни 2002 г. и се разделиха през 2006, но останаха приятели

Кафе, разтворена книга и букет от нарциси. Снимка: Shutterstock

Дете, което оглежда трудни задачи. Снимка: Shutterstock

Да поговорим

Научете детето да се справя само

Да помагаме ли с домашните, кога и как да го насъчваме

Има ли начин да се справите с подстригването бързо и лесно?

Снимка: Shutterstock

Да поговорим

Полезни трикове, когато искате да подстрижете момиченцето

Може да направите това в 4 лесни стъпки, при това без сълзи, без сърдене и без излишно напрежение. А на финала – имате доволна и усмихната малка госпожица

Майка и дъщеря спорят на пързалката. Снимка: Shutterstock

Мнение на специалиста

Как да превърнете детското „Не“ в „Да“

Пробвайте с няколко прости въпроса