Да включим активно децата в тях
Снимка: Guliver / iStock
Общите занимания с мама и татко, създаването и творчеството изпълват децата с положителни емоции. Общите проекти не само сближават всички в семейството, но им позволяват и по-добре да се опознаят един друг.
Думата „традиция“ идва от латинското traditio - „предавам“. С други думи това са правила, норми на поведение, които ние предаваме на своите деца. А творческите традиции на семейството създават усещане за домашен уют, спокойна атмосфера и любов и внасят разнообразие във всекидневието.
Ето няколко примера от Татяна Богачева, които ще ви насочат как може да поддържате тези традиции с децата и да ги обогатите.
Тематични дни. Измислете си собствени празници, в които да участват всички.. Например: Ден на киното, Ден на смеха, Ден на велосипеда, Ден на красотата ...
В Деня на здравето направете сутрешна гимнастика, заедно измислете и направете здравословна закуска, обяд, а след това пак заедно съставете цялата програма за деня – състезания с кънки, колела, пикник в парка ...
Поздравителни адреси. Заедно измислете и подгответе поздравителни картички по някакъв специален повод – рожден ден на едно от децата, приятели, на баба, годишнина от сватбата. Децата може да изрисуват и напишат картичка, да включат стихове, да направите заедно кратко видео ...
Семейна дискотека. Всички деца обичат да танцуват, а възрастните нямат нищо против да им партнират. Защо вашето семейство да не установи такава традиция – да организира танцова вечер. Може и да е тематична – заедно да разучите даден танц.
Може да включите и видеоуроци, ако никой от семейството не е добре подготвен в тази област.
Снимка: Guliver / iStock
Тематични фотосесии. По специални поводи може да си организирате фотосесии, в които всеки член от семейството да се пробва в ролята на фотограф или модел.
И, за да не е скучно, нека някой се направи на пират, разбойник, фея или герой от любима приказка.
Тези снимка ще са весел момент в семейния фотоаблум.
Кутия с пожелания. Всеки цени добрата дума. Направете си семейна кутия с пожелания.
Нека всеки напише нещо кратко с пожелания – може да са стихчета, признания, пожелания към конкретен член от семейството. Затворете посланието си и го сложете в кутията.
В определен ден – примерно в неделя сутрин след закуска, всички се събират около масата, отваряте кутия и четете.
В кутията освен писма, може да има някакви малки изненади – нещо, което децата са направили сами, бонбон или малък сувенир.
Поетични и музикални вечери. Много хора обичат да пеят и рецитират. В това число и децата търсят поле за изява.
Нека всеки сам определи дали ще чете на глас, дали ще рецитира или пее. Подготовката обаче трябва да ангажира цялото семейство. Може вие да помогнете на детето да научи стихче или песен.
И са нужни поощрения и награди.
Семеен театър. Това е истинска забава за всички. Подгответе пиеса, изберете костюми и маски – нека действително е като истинско представление. С декорите е най-просто да се справите.
Снимка: Guliver / iStock
Едва ли тези предложения са нещо ново и екзотично. Просто – добре забравено старо. От времето, когато телевизорът, електронните игри и джаджи не заемаха цялото време, а семейството се събираше и търсеше общи занимания.
Пробвайте да възкресите семейните традиции, които наистина ще оставят ярки спомени у вашите деца.
Шер и Грег Олман на обложка на албума им „Allman and Woman“ през 1977 г. в Лос Анджелис. Снимка: Getty
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари