Защото давате лош пример
Снимка: Guliver / Getty
Има неща, които правите в присъствие на детето, въпреки че знаетe, че не бива. Някои му вредят директно, други дават лош пример и модел за поведение.
Време да се отървете от тези лоши навици, за да не станат неволно и навици на вашите деца.
Ето някои от тях.
Да седите по цял ден с телефон в ръка
„Компютърът е вреден“, „Не бива по цял ден да гледаш анимации!“, казвате, докато самите вие постоянно сте заклещени в телефона, таблета, компютъра.
Налага се да работите от къщи, много родители са ангажирани онлайн ... Но децата ви виждат, ентусиазирани и забодени в екраните. Така че, забравете оправданията. Нека във всеки възможен момент да общувате с детето, да си говорите и да обсъждате важните за него проблеми. Така вие ще дадете пример.
Да оспорвате мнението на съпруг/ата
Той прави забележки, а вие: „Не си прав. Детето е добро. Не си е прибрало играчките, не защото е мързеливо, а защото 40 минути не са достатъчни! "
Съпругът наказва детето, а вие му давате вкусни неща, за да го утешите. Случва ли се това? Е, разбира се, защото татко (или мама) е твърде строг.
Психолозите обаче съветват в спорни ситуации единият да си мълчи и да не руши авторитета на другия родител. След това, насаме, може да се изясните и да обсъдите следващия път как да постъпите.
Да използвате нецензурни думи
Детето вкъщи е добра причина да направите ревизия на изразите, които използвате и на езика си. Защото има много клишета, жаргон и дори нецензурни думи вероятно. Налага се да сложите точка на нецензурните думи, налага се да четете повече книжки, така че речта на детето да е красива и правилна.
Да крещите
Психиката на детето страда от крясъците и от кавгите в дома: децата стават лесно възбудими и нервни. Затова трябва да се научите да разрешавате конфликтите по мирен начин, да преговаряте, а също и да намерите общо решение. Е, ако конфликтът е узрял, опитайте се да се разберете с партньора в отсъствието на детето.
Да обсъждате и да критикувате другите
Случва се да коментирате пред детето някой (роднина, приятел, колега), който ви дразни. Проблемът е, че детето не разбира всичко, което чува.
Първо, то може да преразкаже на някого всичко, което е подслушало.
На второ място, детето като гъба попива и се учи от нас.
Трето, ако критикувате важен за детето човек (например учител в детска градина или баба), това може да доведе до психологическа травма.
Вредните навици
Това са все същите навици, които много родители имат - пушене и алкохол. Детето може да тръгне по вашите стъпки. Не е ли по-лесно да се разделите с лошите навици?
Да изричате лъжи
Родителите са най-сигурното убежище за всяко дете. То напълно се доверява на мама и татко и им вярва. Затова и малката лъжа може да наруши тази връзка. Опитвайте се да казвате само истината. По-добре е да замълчите, да не отговорите, отколкото да излъжете.
Да нарушавате правилата за безопасност
„Пресичай само при зелена светлина и само на зебрата!“ - повтаряме го по няколко пъти на дни. А по-късно заедно с детето пресичаме улицата както ни падне, защото „светофарът е далеч“.
С този подход децата няма да се научат да спазват правилата. И защо да ги спазват, ако родителите ги нарушават? Затова не забравяйте нито за минута, че сте пример за подражание.
Мона Василева
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари