Учени с нови доказателства за ползата
Илюстрация: Guliver / iStock
Кърмата е богата на имунни клетки, които защитават бебето от инфекции и му помагат да „настрои“ имунната си система. Това сочат нови резултати, публикувани в научното списание JAMA Pediatrics - откритието е голямо!
„Човек получава и гради собствената си микрофлора веднага след като се появи на бял свят. Дълго време ние се опитвахме да открием особена тъкан или група клетки, които могат да защитят новороденото, още в този начален етап, когато имунната му система е несъвършена и започва тепърва да се развива“, обясни американският учен Джак Ю, шеф на проучването.
До началото на XX век повечето новородени са били кърмени през първите 6 месеца след раждане. Ситуацията обаче се променя през последните години, когато на пазара се явиха адаптираните сухи млека-заместители на кърмата.
Днес 40% от децата в САЩ са на изкуствено хранене, за Европа този процент е около 10.
Много са доказаните ползи от кърмата. Тя укрепва работата на имунната система, нормализира микрофлората на стомаха, повишава коефициентът на интелигентност IQ и помага в много отношения бебето да се адаптира към живота.
Според Световната здравна организация над 800 хиляди живота могат да бъдат спасени или смъртта да бъде предотвратена, ако жените кърмят новородените през първите 6 месеца.
Сега американският екип учени изясни как точно кърмата укрепва имунитета на бебето. Учените анализират детайлно химичния и биологичен състав на кърмата, като вземат проби от чревната флора и на бебето.
Отдавна е известно, че в кърмата има не само „мъртви“ белтъчини, мазнини и захари, но и живи клетки от майката. Сега екипът установи, че всеки ден бебето (както и всички млекопитаещи) поглъща около 100 милиона майчини клетки. До този момент обаче тяхната роля за развитие на детския организъм оставяше неизяснена.
Американските биолози успяха да намерят отговор на този въпрос, като анализираха, сортираха клетките и определиха към какъв тип или подтип тъкан те се отнасят.
Те установиха, че кърмата съдържа голямо количество особени имунни телца, които са познати като наследени лимфоидни клетки, част от които се „загнездват“ в червата, а други достигат до други органи.
Тези клетки имат двойна роля – те могат да се борят с инфекциите, като добавят съпротивителни сили на организма. Едновременно с това обаче те „обучават“ останалите имунни клетки как да реагират на инфекции от околната среда.
Лимфоидните клетки от кърмата съдържат в себе си и други имунни тела, като например макрофагите, които непосредствено отговарят за борбата с инфекциите. Те помагат на майката да запази и себе си, и бебето от зарази.
Нещо повече. Учените допускат, че тяхното количество се увеличава, в моменти, когато бебето боледува.
Учените силно се надяват, че по-нататъшното проучване на тези клетки ще им помогне да ги добият и да ги включат в състава на адаптираните млека или те да могат да се дават отделно като добавка както примерно витамин D.
Източник: mother.ly, адаптация Мона Василева
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари