Игри до 6-я месец – инструкции за млади родители
Снимка: Guliver / iStock
На какво да играем с мъничето? Понякога въображението отказва, понякога нямаме опит с гукане и полюшване, с криене на играчки и търсене на патето, с дрънкалки, въртележки и свирки…
Какво му трябва или не му трябва на бебето в първата година от живота? Ето кратка инструкция за млади родители и за всеки месец след раждането на бебенцето, съставена от майката на две деца и собственик на магазин за детски играчки Галина Проценко.
Първи месец
На този етап не е нужно да правите нищо особено, тъй като специалисти по детско развитие не препоръчват дори висулки над количката и бебешкото легълце.
Всичко, от което действително се нуждае новороденото, е безгранична любов и чувство за комфорт в новия свят, в който се е озовало.
Втори месец
Месец след раждането можете да започвате да украсявате креватчето, количката и автокреслото на детето.
Не ви съветвам да слагате агресивни и сложно устроени играчки – предостатъчни са три-четири дрънкулки и някоя, издаваща нежна мелодия. Идеалният вариант е на всяко отделно кътче, което бебето обитава, да има една и съща играчка, с която детето да свързва съответно – мястото за лягане, мястото за разходка, мястото за хапване.
Така, дори да е в непозната обстановка, то ще знае, че когато си легне, тази звездичка ще е над него, а когато излиза, в количката ще е неговата камбанка.
Майката и таткото може да задвижват висулките на количката и музиката да започва, а това съвсем скоро да се превърне в навик и когато бебето започне да успява да ги достига самичко, да повтаря действията на мама и да си играе, подрънквайки с тях, когато излиза за разходка.
Хубаво е висулките да бъдат от няколко различни материи, форми и цветове.
Играейки с тях, бебето ще тренира зрителните си възприятия и фините двигателни умения. Освен това, ще получи първите си представи за формите и цветовете
Съществуват също така прекрасни музикални интерактивни играчки-ленти, които можете да прикрепите към бебешката количка или леглото, а при желание да ги сгънете.
Трети месец
Всяко бебе има нужда от дрънкалки и те си имат точно предназначение –
да научат новороденото да държи в ръка предмети, да се научи да стиска, да взема и да ги оставя.
Първата среща с дрънкалките има смисъл, когато бебето влезе в третия месец – логиката е, че тези леки дрънкащи неща са максимално удобни за хващане от мъничка детска ръчица.
Четвърти месец
Чесалка за венци – защото децата в този период от живота си пъхат в уста всичко и това е абсолютно естествено – един от малкото достъпни за тях способи за изучаване на света.
Затова е разумно да набавите на бебенцето играчки, които могат да бъдат гризани и плюнчени, като главният критерий за избор е да са направени от безопасен материал.
Специални силиконови мъниста в стилни разцветки могат да бъдат симпатично украшение за мама, а бебето може спокойно да си играе с тях, а не с мамините коси.
Пети месец
Интерактивна подложка – това е не просто отлична развиваща играчка, но и чудесен начин майката и таткото да си починат за малко. Когато поставите бебенцето върху цветната пъстра подложка, оградена от всякъде с интересни форми и дрънкалки, знаете, че имате 5 минути за себе си, през които детето ви ще се забавлява.
Шести месец
Детенцето тогава вече може да седи и прекарва време не само в леглото, а и на детското столче за хранене. През този период има всевъзможни по-особени играчки и предмети, които могат да играят тази роля: пластмасови лъжички, чашки, кубчета, топчета и тем подобни бебешки аксесоари.
Прикрепете ги към столчето, което, излишно е да казваме, трябва да бъде добре обезопасено от наклон и падане, и си играйте на мятане, събиране от земята на всички малки бебешки нещица.
Адаптация Марина Атанасова
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари