Древните египтяни можели да определят пола на бъдещото бебе
Илюстрация: Shutterstock
Египтолози разчетоха папирус, открит в древния град Тебтунис. В един от тестовете, написан пред 3,5 хиляди години, се описва тест за бременност, според който може да се определи полът на бъдещото бебе. Той е разчетен от Софи Шед - студентка от Копенхагенския университет. Ето нейните обяснения:
„В теста се казва, че бременната трябва да се изпишка в торбичка от ечемичена слама и в торбичка от пшеничена слама. И в тази, в която се появи по-бързо кълн, определя дали бебето ще е момче или ще е момиче. Ако не поникне нищо, значи жената не е бременна“, обясни тя пред журналисти от ScienceNordic.
Интересно е, че същият тест за бременност се споменава в немския фолклор от 1699 г.
"Много идеи от медицината, написани в древен Египет се появяват отново в по-късна гръцка и римска литература. Оттам те се пренасят към текстове в Близкия изток и техните следи могат да бъдат намерени в медицинската литература малко преди появата на съвременната медицина", казват експертити.
Древните папируси се разчитат бавно. Те са били открити край град Тебтунис, основан през 1800 г. преди Христа от династията на фараон XII Аменемхет III. Градът се намира на мястото на съвременното село Ум ел-Брайгат в оазис Файумски.
Тебтунис бил център за поклонение на Сабек, богът на водата и Нил, има и храмов комплекс, посветен на Себек, а в градския некропол, освен човешки са заровени и многобройни мумии на крокодили.
По време на разкопките на некропола през зимата на 1899-1900 г. британски учени откриват заедно с мумиите и папируси.
Част от тях са намерени в храма на Себек и други части на града. Повечето са датирани от периода на Птолемейската династия (332-30 г. пр. Хр.) и първите векове на нашата ера.
Текстовете са написани с демотично писмо ( една от формите на египетското писане) и на койне (гръцки език от елинистичния период).
Повечето от папирусите, все още не са разчетени и международен екип, ръководен от египтолози продължава работата по тях.
От разчетените папируси учените разбрали още, че древните египтяни са знаели за съществуването на бъбреци при хората. Според студентката Амбър Джейкъб от университета в Ню Йорк, която работи с ръкописите, това е най-старият текст, в който се споменават бъбреците.
Мона Василева
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари