Утре ще спим един час повече. Как да се спасим от мрачното настроение
Снимка: Guliver / iStock
Тази нощ на 24-и срещу 25-и октомври (събота срещу неделя) в 4:00 часа сутринта преместваме стрелките на часовниците час назад. Казано по друг начин - 4 часа трябва да стане 3 часа и така се връщаме към зимното часово време. Ура! - ще спим 1 час повече.
Въртенето на стрелките есен и пролет би трябвало да приключи веднъж завинаги през 2021 година. За това се споразумяха в Европарламента преди година, след като така и не се стигна до окончателно синхронизиране на различните позиции на страните-членки по този въпрос.
Режимът на учениците се нарушава
Промяната се прави от години, за да използваме по-пълноценно светлата част на деня, да се намалят пътните инциденти и да пестим енергията, необходима за осветление.
Но всъщност това, което се случва със сигурност е, че денят става къс и без да съзнаваме влизаме в сезона на мрачните настроения и депресиите.
А промяната на режима на децата и учениците, която се налага от само себе си, ги разбалансира, макар и временно.
Единствено бебета не страдат
Промяната не им оказва никакво влияние, тъй като вътрешният им часовник се включва едва след шестия месец.
До тази възраст така наречените циркадни ритми (цикъл от приблизително 24 часа) не работят.
Всяка година по същото време учени и лекари обясняват как превъртането на часовниците с един час назад през октомври стресира организма, защото обърква биологичния ни часовник. В медицината даже има термин за подобно състояние – десинхроноза (разминаване между биологичния и механичния часовник).
Установено е, че са ни нужни поне две седмици, за да свикнем с промяната и да преборим умората, сънливостта, да си възвърнем концентрацията и усмивките.
Как да го постигнем?
Планът е прост: подготовката да стане няколко дни предварително. Постепенно да започнем да си лягаме малко по-рано, дори да не гледаме часовника. И поне една седмица да слушаме тялото си, а не часовника, за да нагласим оргонизма си към обичайния ритъм на живот.
Да опитваме да ядем по-витаминозна храна, да се занимаваме повече с любимите неща, които носят спокойствие и радост.
И да не пропускаме нито един шанс да си набавяме така необходимия витамин D, улавяйки всеки възможен слънчев лъч с разходки на открито.
Мона Василева
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари