Промяната се отразява най-силно на 3-7-годишните
Снимка: Guliver / iStock
Астрономическата пролет настъпи преди дни и идва времето, в което обичайно местим стрелките на часовниците с един час напред.
Това ще стане точно в 3:00 часа сутринта на 29 март 2020 година (неделя). Това означава, че ще разполагаме с 1 час по-малко за сън, но пък за сметка на това денят ще започне да нараства все по-бързо.
Смяната на часовото време всяка пролет и есен, което беше въведено у нас през 1976 г., ще бъде отменена, но през 2021 г.
Дотогава обаче ще принуждаваме вътрешния часовник на организма да влиза в ритъм с часовото време и с местенето на стрелките.
Един час напред или назад не се отразява на децата
Специалистите са категорични, че промяна с един час не може да се отрази на децата. Те няма как да усетят така наречения jet lag, който идва след международни полети и преход през 7-8- часови зони. Подобно пътешествие изисква поне 4-5 дни за адаптация.
Децата в голяма степен са защитени от негативните ефекти при смяната на часовото време. Това е така, защото хлапетата имат собствен вътрешен биологичен часовник. Те се будят и заспиват в определен час, и обикновено този ритъм е фиксиран, без значение какво показва часовникът.
Може да се страхувате, че детето ще се събужда на зазоряване, че ще има проблеми с липсата на апетит, когато дойде време за обяд и ще заспива по-трудно, като се опитвате да го сложите в леглото.
Най-силно усещат промяната 3-7-годишните
Промяната на часовото време може да се отрази на деца на възраст 3-7 години. Някои от тях се събуждат уморени сутрин, други са свърхактивни през деня или не не могат да седнат на едно място.
Важно е да осигурим достатъчно сън. Когато децата са се наспали, те успяват да се възстановят от умората на предишния ден.
Сънят също така осигурява правилното израстване, защото само по време на сън , хипофизата отделя хормона на растежа.
Може също така да сложите часовника си 10 минути напред, и да го нагласяте така всеки ден до деня, в който се налага стрелките да се завъртят, за да влезете плавно в лятното часово време. Но най-важното при промяната на часа, е да осигурите на детето достатъчно сън.
Бебето е с ритъм от 15, а не от 24 часа
Биологичният часовник на бебето е различен. И е нагласен на 15, а на на 24 часа като при възрастните хора.
За да се адаптира по-лесно към промяната на часа, не фиксирайте часовете за хранене според часовника, а направете режима по-гъвкав и на поискване.
Ако пък детето е над една година, а не е кърмаче, му давайте да яде, когато огладнее, докато постепенно наваксате и стигнете желания график.
Ще ни се наложи да се съобразяваме с часовото време още малко.
През март миналата година отговорните комисии в Европейския парламент решиха държавите членки да спрат да въртят часовниците през 2021 година.
Така държавите в Европейския съюз, които ще решат да запазят лятното си часово време, трябва да сменят часовниците си за последен път в последната неделя на март 2021 г.
Страните, които ще предпочетат да запазят стандартното (зимно) часово време, могат да сменят часовниците си за последен път в последната неделя на октомври 2021 г
Мона Василева
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари