Глобалното население обаче се утроява
Снимка: Shutterstock
Способността на жените в цял свят да забременяват и износват потомство е намаляла двойно от 1950 година насам. Населението на планетата обаче продължава да се увеличава. Това посочва новоглобално демографско проучване, цитирано от Би Би Си и Си Ен Ен.
Подробното изследване е публикувано в изданието The Lancet. Според него общото ниво на фертилност, или средният брой деца, които една жена на света ще има в рамките на всичките си репродуктивни години, е спаднал от 4,7 деца за жена през 1950 г. на 2,4 деца през 2017 г.
Междувременно, глобалното население почти се е утроило от 1950 г. - от 2,6 млрд. души на 7,6 млрд.
Средно, по 84 млн. души са добавяни към населението на планетата всяка година от 1985 г. насам.
"Жените станаха по-образовани и участват повече в работната сила, получавайки достъп до здравни услуги. Ето защо не е изненада, че раждаемостта е намаляла изключително", коментира водещият автор на изследването д-р Кристофър Мъри - директор на Института за здравни изследвания и оценки към Университета на Вашингтон в САЩ.
Сред другите фактори, които създават условия за намаляване на раждаемостта, се включва още по-късното сключване на брак спрямо преди десетилетия. Възрастта, в която жените се омъжват, става по-късна, посочва д-р Джеймс Клари - координатор на Екипа за човешка репродукция в Департамента за репродуктивно здраве и изследвания на Световната здравна организация (СЗО).
"Бракът е един от най-големите стимули хората да имат деца по света", казва Клари.
Изследването обхваща 195 държави и територии, предлагайки усреднени данни за света, макар че ситуацията от държава на държава силно варира. От него става ясно например, че една жена в Кипър би имала средно едно дете през 2017 г., докато жена в Нигер, Африка, би имала 7,1 деца. Равнището на раждаемост е много различно в държавите, от 1,7 деца на жена в Андора, до 8,9 в Йордания.
Целия текст четете в Мениджър. нюз.
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари