Как възпитаното и добро хлапе се промени буквално за един ден
Снимка: Getty
През първата година от живота, майката и бебето са като скачени съдове - много са близки. Майката е тази, която решава какво и кога ще прави бебето. Но то расте и постепенно става по-самостоятелно. Учи се да се движи, да ходи, да изследва света, да играе. И в този момент в собствените си представи то е център на Вселената. С поведението околните затвърждават това негово убеждение.
Достатъчно е да изпищи,
и веднага тичат да го нахранят, преоблекат, забавляват.
Постепенно обаче желанията му стават все повече и повече. А то е свикнало възрастните да ги осъществяват. И когато мама му забрани да маже с лъжицата по масата и да хвърля пюре по пода, следва протест. Така в определен момент във всяка къща се появява упорито дете.
Задача на родителите е да му покажат, че не е само, че около него има други хора, със свои собствени чувства и желания. И има правила, които се налага да спазва. Това е една от най-важните задачи. Нейното усвояване отнема време.
Затова психоаналитикът Маргарет Малер нарича периода след 1,5 години
„психологическо раждане“ на човека
На тази възраст детето с наша помощ се научава да управлява чувствата си. Това е времето на раздяла с минали илюзии и времето за овладяване на нови умения за общуване със света и хората.
Ето и още едно обяснение. Според американските психолози А. Гопник и Е. Мелдзоф бебето е изследовател от раждането си. То иска да разбере как работи светът около него. От първия ден на живота си то изучава тялото си, близките предмети и лицата на хората.
След това се опитва да разбере какво да прави с предметите (хвърли, чука, гризе, крие и т.н.). Тогава започва да се интересува от реакциите на хората.
Какво ще стане, ако хвърли очилата на баба или мобилния телефон на татко на пода?
И в края на краищата това упорито дете знае много добре какво да направи, за да ядоса родителите си!
Малкият шегаджия знае, че не бива да прави това или онова и ни наблюдава.
И наистина е смешно как лицето на дядото се изпъва, когато му вземе вестника; колко големи стават очите на мама, когато нарисува кръгчета с червило върху кухненските мебели или по дамаската на диваните в хола...
И така установява, че най-добрият начин да привлече вниманието към себе си е като направи нещо забранено.
Следва продължение
По материали на Parents, Мона Василева
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари