Един прост начин да помогнем на децата да растат по-щастливи
Снимка: Guliver / iStock
Водещ експерт във възпитанието размишлява за това как фокусирането върху грешките на децата може да повлияе на начина, по който възприемат те света в бъдеще. И дава пример, който може да приложим веднага - резултатът си струва:
Дъщеря ми от малка не ходи на училище. Тя се обучава у дома. Вижте как изглежда тетрадката ѝ след упражненията по писане.
Забелязвате ли - не подчертавам грешките ѝ с червено. Използвам зелено, за да подчертавам примерите, в които се е справила най-добре. Дъщеря ми обича този подход. Тя винаги ме пита: „Мамо, кое съм направила най-добре?“ Тя е особено щастлива, когато напиша думичката „перфектно“ до нещо, което е направила.
Каква е разликата между подчертаването на грешките и фокуса върху постиженията?
Спомняте ли си как възприемахте грешките, които ви подчертаваха в училище? Помните ли верния отговор отвъд червената химикалка? Разбира се, че не. Като дете, човек автоматично се концентрира просто върху отбелязаните грешки. И усещането не е приятно.
Ако обаче се концентрираме върху добрите моменти от работата на детето, чувството е съвсем различно. С времето детето започва да тълкува нещата, които му се случват, по различен начин. Щом децата видят къде и как са се справили добре, те несъзнателно ще се опитват да го повторят, защото искат отново да получат похвала. Този подход ги кара не да избягват грешките, а да се стремят към по-добро.
Но има и нещо по-важно - как подчертаването на грешките продължава да се отразява в зряла възраст. Отговорът е очевиден.
Именно в детството развиваме тенденцията да обръщаме внимание на недостатъците, грешките и това, което ни прави „лоши“. В това ни помагат учителите с техните вездесъщи червени химикалки и родителите, които непрекъснато ни казват какво не трябва да правим.
Всичко това води до поколения от хора, концентрирани върху негативното и недоволни от себе си – и на свой ред, от живота.
Това, върху което фокусирате вниманието си, се превръща в нещо повече - придобива по-голямо значение за вас и за хората около вас.
Затова може би е време да започнем да използваме зелена, а не червена химикалка. Гаратирам ви, че дори да не посочват грешките на децата си, те постепенно ще започват да ги избягват от само себе си – защото ще знаят как да се стремят към най-доброто.
Татяна Иванко, Bright Side
Източник: manager.bg
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари