Да забравим наученото, за да научим новото

Интердисциплинарният подход е ключът към успешното образование и професионално развитие

05 Март 2025 г.
Да забравим наученото, за да научим новото

Снимка: Shutterstock

Проблемите в образованието не се свеждат само до остарели програми, но и до начина, по който ние като общество възприемаме ученето, професиите и бъдещата реализация. Традиционните модели на обучение и преподаване не отговарят на начините, по които новите поколения усвояват знания и умения. Всички ние, ангажирани в сферата, обичаме да изтъкваме този факт, но в същото време не искаме да се променяме и очакваме нещата да се случат без нашите усилия. Защо е така?

Защото е най-лесно - никой не харесва промяната

С цел да подготвим младите хора за следващите поне 50 години, в които да бъдат активни граждани, трябва да направим реформа не само в образователната система, но и в собствените си нагласи и начини на работа. В тази връзка обичам да цитирам Алвин Толфър, любим мой футурист, който преди повече от 50 години казва, че неграмотните на 21 век няма да бъдат тези, които не могат да четат и пишат, а тези, които не могат да забравят наученото и да го научат наново. 

Промяната започва от нас

- в ролята ни на родители, учители, училищни директори, мениджъри. Ние, родителите, трябва да бъдем обективни при вземането на образователни решения за началното и средното образование на децата си. Тези първоначални кариерни избори са както сложни, така и отговорни. От съществено значение е да не пренебрегваме факта, че светът се е променил от времената, когато ние сме били на тяхно място. Аз лично вярвам, че ако дете проявява интерес към медицина в 7 клас, то е добре да бъде насочено към технологичен профил, който да изучава от 8 до 12 клас. Съвременните лекари все повече използват изкуствен интелект, биоинформатика, роботи и апарати. Професиите на 21 век изискват гъвкавост, адаптивност и способност да се комбинират интердисциплинарни знания. 

Университетите по света отдавна предлагат интердисциплинарни програми

- промишлено инженерство и мениджмънт или креативно писане и технологии. Подобни специалности напоследък намираме и в българските висши училища, като голямата част са разработени по европейски проекти за модернизация. В средното образование също има добри практики за интердисциплинарно обучение, най-често в рамките на различни международни и национални програми. За съжаление, подобни инициативи често приключват заедно с проектното финансиране, защото усилията за устойчивото им осъществяване изискват промяна в начина на преподаване и сътрудничество. 
Поради тази причина родителите трябва да бъдат проактивни и да се погрижат за изграждане на интердисциплинарни знания и социални умения в началните години на развитие на децата. Какъв по-добър начин да се научиш на работа в екип от тренировки по футбол, баскетбол или волейбол? По време на извънкласните дейности подрастващите прекарват време с връстници със сходни интереси, което влияе положително на тяхното психично здраве, но е и възможност да открият своето призвание, защо не и бъдеща професионална реализация. 

Всички сме наясно, че съвременните професии са интердисциплинарни. Например, успешните дигитални маркетолози, инфлуенсъри и предприемачи трябва да комбинират ИТ и математически умения с хуманитарни дисциплини, литература и дори общуване на роден и чужд език. Използването на изкуствен интелект, който все повече ще бъде част от нашето професионално и лично ежедневие, изисква не само функционална грамотност и дигитални компетенции, но и добре развити аналитични умения и критично причинно-следствено мислене. Затова трябва да насърчаваме децата да учат всички учебни предмети, а не да се фокусират единствено върху т.нар. „балообразуващи“ за кандидатстване дисциплини. 
Малко съм пристрастна, но за мен математиката е основополагаща наука за всяка професионална реализация. Да вземем модерната в последните години психология, която е първо желание за кандидатстване след завършване на средно образование на много младежи. Освен традиционните хуманитарни дисциплини, в програмите по психология вече се изучават статистика, теория на вероятностите, работа с големи данни. Това е необходимо, защото психолозите все по-често работят с огромни обеми данни, които трябва да бъдат анализирани, за да се разбират поведенчески модели, да се правят научно обосновани прогнози и да се вземат информирани решения. Именно това е причината все повече международни университети да включват в изискванията си за кандидатстване изучавана математика като профилен предмет в 11 и 12 клас.
И накрая, родителите трябва да спрат да се питат кой ще наследи семейния бизнес или какво учи сина на съседите. Тяхната задача е да се фокусират върху интересите и потенциала на своите деца. В крайна сметка, намирането на смисъл и удовлетворение в работата е ключово за новото поколение и именно това ще ги направи успешни и щастливи професионалисти. Трябва да забравим как ние сме учили и да приемем, че светът е променен и традиционните пътища към успех вече не работят за всички. 

Гергана Раковска е председател на Фондация на бизнеса за образованието - неправителствена организация, която вече 20 години обучава и сертифицира кариерни консултанти и създава интерактивни инструменти за кариерно ориентиране. https://profesii.info/  - най-новата безплатна кариерна платформа на ФБО, която осигурява на родители и ученици актуална информация, безплатни инструменти и цялостна подкрепа за информиран и целенасочен избор на кариера. 

Стъпките за прилагане на интердисциплинарния подход

  1. Насърчаване на любопитството – изследването и комбинирането на знания от различни дисциплини води до по-дълбоко разбиране и иновации.
  2. Стойност на всички предмети – всяка наука, независимо дали техническа, или хуманитарна, изгражда ключови умения, необходими за професионалното развитие.
  3. Практическо приложение – участието в извънкласни дейности, стажове и проекти помага за усвояване на умения чрез реален опит.
  4. Оценка на интересите и силните страни – използването на кариерно ориентиране и менторство подпомага осъзнатия избор на професионален път.
  5. Гъвкавост и адаптивност – успешната професионална реализация зависи от способността за усвояване на нови знания и комбиниране на различни умения.

Profesii.info е безплатна кариерна платформа, която подпомага младите хора да вземат информирани и целенасочени  решения за образование и професионална реализация. Тя съдържа както инструменти за оценка на нагласи, интереси и личностни качества, така и предоставя практически насоки за изграждане на умения, представя тенденциите на пазара на труда и други актуални ресурси. Това е иновативна платформа, която комбинира 6 кариерни теста - за ученици в 7, 10 и 12 клас, за кариерни, за дигитални и за зелени умения, кариерен чатбот и видео съдържание.

 

Още от Образование

Има полезни начини да подобрим представянето на детето в училище.

Снимка: Shutterstock

10 неща, които подобряват ученето в училище

Хю Грант и съпругата му Ана Еберщайн. Снимка: Getty

Хю Грант критикува елитните частни училища

Коментари

Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар

Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание.

Виж всички коментари

Най нови

Излизане сред природата е винаги добра идея, особено ако е на колела.

Снимка: Shutterstock

Щастливо семейство под чаршаф. Снимка: Shutterstock

Вижте още

Снимка: Guliver / iStock

Здраве

Ръст и тегло на бебето до 1 година

Какви са нормите месец по месец и на какво може да се дължат отклоненията от тях

Снимка: Guliver / iStock

Здраве

9 ранни признака на аутизъм

Главната задача на родителите е да ги разпознаят

Илюстрация: Guliver / iStock

Здраве

Ужас: детето има глисти

Как да разпознаем паразитите и какво може да направим

По възраст

Излизане сред природата е винаги добра идея, особено ако е на колела.

Снимка: Shutterstock

Да поговорим

Какво да правим с тийновете в свободното време

Много важно е да изберем правилно заниманието, защото в този период те нищо не харесват, никого не харесват и не обичат да споделят времето и пространството си

Щастливо семейство под чаршаф. Снимка: Shutterstock

Мнение на специалиста

Да научим детето да реагира правилно в екстремна ситуация

За него семейството е убежище и символ на безопасност

Влюбена жена гледа снимка на бившия си. Снимка: Shutterstock

Мнение на специалиста

С какво бившият ни привлича

Около 50% от разбитите двойки не са против да се съберат отново

Джиджи Хадид пред тортата за рождения си ден. Снимка: Instagram

За детето

Джиджи Хадид за първи път сподели много интимна снимка с Брадли Купър

Звездите са заедно от две години, но досега криеха отношенията си

Момиче оглежда фигурата си в огледало. Снимка: Shutterstock
 

Здраве

5 фрази за храната, които не бива да казвате на децата

На пръв поглед са безобидни, но тласкат към хранителни разстройства

Кейт Хъдсън. Снимка: Instagram

Заедно

Кейт Хъдсън дава съвети на младите майки

Актрисата, която има три деца от различни мъже, разказва за своите правила за възпитание

Кафе, разтворена книга и букет от люляк. Снимка: Shutterstock

Възпитанието на детето е изкуство.

Снимка: Shutterstock

Да поговорим

10 безценни съвета, които всеки родител трябва да знае

Ето кои са тайните на успешното възпитание според американския психолог Лора Маркъм