Проектът, с който България се включва в Европейската нощ на учените - тази вечер
Над 340 града от 30 европейски страни ще се включат тази вечер, 28 септември, в Европейската нощ на учените, която популяризира забавното учене и насърчава научноизследователската кариера сред младите хора и техните родители.
Инициативата се провежда за 13-а поредна година, а проектът, с който България се присъединява към общоевропейското събитие сега, е REFRESH – Relate, Experience, Find Research Everywhere and Share или Разкажи, Експериментирай, Намери Учените Навсякъде около теб и Сподели. Ръководител на проекта е Центъра за изследвания и анализи.
У нас участие ще вземат 52 локации с над 50 хиляди посетители от 13 града, сред които София, Пловдив, Варна, Бургас, Плевен, Стара Загора, Благоевград, Рожен, Долна Митрополия и др. Посетителите могат да се срещнат със специалисти, които работят върху проекти, свързани с превенцията на глобалното затопляне, глада и сушата; изобретяват устройства за хора с увреждания и улесняване на човешкия живот в космоса.
Продължителността на REFRESH е 20 месеца и една от дейностите, които се включва в проекта, е отбелязване на Европейската нощ на учените през 2018 г. и 2019 г. REFRESH се финансира от Европейската комисия по дейностите „Мария Склодовска-Кюри“ на програма „Хоризонт 2020“. По време на официалното откриване ще бъдат наградени победителите в конкурсите към иновативната програма REFRESH, насочени към млади хора и хора с увреждания.
Европейска нощ на учените започва да се организира от 2005 г. всеки месец септември. Всяка година стотици събития, посветени на Европейската нощ на учените, се провеждат едновременно във всички градове-участници. През 2017 г. в инициативата вземат участие над 1 милион граждани и над 21 хиляди изследователи.
Повече информация за програмата по градове можете да намерите на сайта nauka.bg.
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари