От МОН обмислят как ще учат децата от есента
Снимка: Guliver / iStock
Три сценария за начало на новата учебна година обсъжда Министерство на образованието, след като броят на заразените от коронавирус у нас нарастна. Един от тях е тя да започне частично присъствено, а учениците да се редуват на смени според випуска си. Това съобщи NOVA,позовавайки се на анализ на образователното министерство. Решението ще бъде взето малко преди 15 септември в зависимост от епидемичната обстановка у нас и броя на заразените.
Три сценария
Най-добрият вариант, разбира се, е учебната година да започне нормално - с всички ученици и учители. А най-лошият вариант е първият срок да стартира така, както приключи миналата учебна година - изцяло онлайн.
От МОН обаче работят и по компромисен вариант - при него часовете ще се редуват - част от тях ще са дистанционно, а други – присъствено.
За първи път на училище
Най-притеснени, че учебната година ще започне онлайн, са родителите на тези деца, които никога досега не са били ученици - бъдещите първокласници.
„Това са деца, които нямат изградени навици за учене. Формата на обучение е по-лежерна дори в предучилищната и се опасявам, че ще се налага да стоя до детето си поне първоначално, а може би и по-нататък, за да не се разсейва и да гледа други неща на компютъра”, казва Деница - родител на бъдещ първокласник.
Новите промени в Закона за предучилищното и училищно образование дават възможност учебната година да започне изцяло дистанционно.
„Безспорно няма да е точно този сценарий - изцяло затваряне на всички училища. Най-малко следим и опита на детските градини - вие виждате, че се затваря за няколко дни за пълна дезинфекция и след това продължава”, заяви зам.-министърът на образованието и науката Таня Михайлова.
Новите модели на смесено обучение
От министерството обмислят и изцяло нов метод - на смесено обучение - част от учебният материал да се взима вкъщи, а другият - в училище.
„Разглеждаме и такъв вариант - например, да бъдат или определени класове, или съответно в определено време. В момента сме в процес на изработване на моделите”, посочи още Михайлова.
След три месеца опит във виртуалните класни стаи, директорите твърдят, че са готови да продължат по този начин и след 15 септември.
„Процесът е организиран и учителите също имат нагласата и готовността, включително се правят обучения онлайн и тук в училище, за да могат да се подпомагат колегите, които по-трудно се справят”, посочва Нина Чанева.
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари