В помощ на съвременната литература и илюстрация за деца
Ролята на детската литература е да дава отговори на детските въпроси и да обяснява света, в който живеят, а илюстрациите формират естетически вкус - около тази теза се обединиха всички писатели, родители, издатели, психолози на поредната дискусия, свързана с ранното детско четене.
В подкрепа на детската литература и илюстрация за деца е и новият каталог „Детски книги от България: Съвременни писатели и художници“ („Children`s Books from Bulgaria: Contemporary Writers and Artists”), който Националният център за книгата към НДК ще представи на 1 април (събота) от 16:00 ч. в Литературен клуб „Перото“.
„Каталогът ще бъде представен на Панаира в Болоня през 2017 г., както и на други форуми. Забележителното в този проект е, че представя равностойно творческия труд на писателите, както и този на илюстраторите”, отбелязва изпълнителният директор на НДК Мирослав Боршош.
Изданието е изцяло на английски език, като преводът и редакцията са дело на Анджела Родел, а художественото оформление на корицата и книгата е на Дамян Дамянов. Съставители са Валентина Стоева от фондация „Детски книги” и екипът на Национален център за книгата с ръководител Михаела Петрова.
Заглавията, подбрани във второто издание, са разнообразни, но разглеждат универсални теми и са подходящи за различни възрастови групи. „Children`s Books from Bulgaria: Contemporary Writers and Artists” е разделен на 4 части:
„Книги от български писатели“ съдържа 20 книги и 3 поредици с по 3 книги всяка, разделени в 5 възрастови категории;
„Книги от чужди писатели, илюстрирани от български художници“ съдържа 4 книги с илюстрации, превръщащи българските издания в интересни образци за работата на българските творци;
„Минало и бъдеще“ представя проекти, показващи традициите в детско-юношеската литература и илюстрация, както и новаторски проекти, които заслужават специално внимание - в тази секция своето място намират 4 издания, сред които сериозните изследвания на Антон Стайков върху традицията в българския комикс и върху българския буквар (в съавторство със Свобода Цекова);
„Художници“ по традиция дава възможност на чуждата публика да се запознае с художниците, илюстрирали книгите в каталога. По този начин позволява на българските илюстратори да покажат допълнителни образци от своята работа извън книгите, селектирани в трите предходни раздела на каталога.
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари