Историята на световноизвестната група е особено поучителна за тийнейджъри
Пол Маккартни, Джордж Харисън, Ринго Стар и Джон Ленън на летището в Лондон на 6 февруари 1964 г. след като се връщат от концерт в Париж, снимка: Guliver/Getty Images
Великата група The Beatles повлия на живота на десетки поколения с музиката си и промени попкултурата за всички времена – и днес едва ли има човек, който да не е чувал поне една песен на легендарната четворка.
На 16 януари отбелязваме Световния ден на The Beatles, защото на тази дата през 1957 г. в Ливърпул е открит клуб „Кавърн", където групата прави своя дебют. Оттогава Джон, Пол, Джордж и Ринго са обвити в слава заради музиката си. Можем да научим много и от тяхната история, но и нещо повече – тя може да ни помогне за възпитанието на тийнейджъри, които вечно се колебаят, защото изобилства с мъдри решения на различни житейски ситуации, пише letidor.ru.
Не се съмнявайте в себе си
Да се усъмняваме в това, което правим, е лесно, защото често сме неуверени, но да оставим съмненията на другите – все ще се намери някой да ни критикува, независимо по какъв повод. Точно, когато светът се съмнява във вас, е особено важно вие самите да си вярвате – на това учи историята на The Beatles - пълна с възходи, но и с падения.
Когато групата е в началото на кариерата си и започва да печели сърцата на британските слушатели, звукозаписните компании отказват да ги издават с твърдението, че “китарните групи вече не са популярни и са на изчезване”. Но младите музиканти настояват, че трябва да бъдат чути и молят продуцентите да им дадат още един шанс. Знаем как свършва тази история – никой не може да си представи света на музиката без The Beatles.
Оставете нещата „да бъдат“
През 1968 г., когато The Beatles преживява сложен период, записвайки десетия си студиен албум The White Album, на Пол Маккартни се присънва странен сън. Явява му се покойната му майка и му казва: „Всичко ще бъде наред, просто пусни нещата, нека бъде.“ (Let it be – „нека бъде“).
Този сън вдъхновява Пол да напише песен, която заема всички челни места на музикалните класации в Европа и Щатите.
Let it be е спасение за хората, уморени от притесненията за всякакви дребни неща. Често се случва да има проблем, винаги „ще бъде“, въпросът е как се отнасяме към него. Човек трябва да може да се отпусне и да не приема нещата трагично, а като временни неудобства.
Не се поддавайте на стадното чувство
По онова време всички групи разчитат на вокалисти, но The Beatles не се увличат от това течение и пеят всички. Те не само нямат eдин изявен фронтмен, но и пишат текстовете на песните си сами, което е било рядкост през 60-те.
Четиримата никога не са се притеснявали да пробват нови неща, да експериментират дори в пика на своята популярност, а това е добър урок – не се страхувайте да рискувате. Както казват: по-добре съжалявай за това, което си направил, отколкото за това, което не си!
Бъдете верни на своята работа
Историята на успеха на The Beatles е добър пример и за всички тийнейджъри, които мислят, че всичко става лесно, стига само да щракнеш с пръсти. Нищо подобно – винаги успехът е идвал след огромен труд.
Легендарните музиканти свирят в нощните клубове на Хамбург по 6-8 часа всеки ден. Те не спират да репетират и да изнасят концерти, и в края на краищата си изработват свой собствен стил, който привлича интереса на менажери и продуценти.
Те винаги се стремят към нещо повече и същността на техния успех е в това, че работят много усилено, докато не станат изключително добри в това, което правят, докато не станат велики. Но и след това не спират, а продължават да работят, за да са винаги актуални и да се усъвършенстват. Тази история е начин да обясните на децата колко е важно човек да не се разпилява в много неща едновременно, а да се концентрира в това, което иска да постигне, докато успехът не му се усмихне.
Не завиждайте, а се учете от другите
Джон Ленън създава The Beatles и несъмнено е първият лидер на групата, но когато към нея се присъединяват Пол Маккартни и Джордж Харисън, той ги приема с отворени обятия.
Същността на успешната екипна работа е в сплотеността, в умението да се изслушвате един друг и да не преставате да се учите от своите партньори. Това правило е изключително ценно и за нас, и за децата ни.
Марина Атанасова
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари