Защото в нерадостни времена имаме още по-голяма нужда от него
Снимка: "Мениджър"
Мир-Война, Криза-Благоденствие, Добро-Зло, Обич-Омраза животът ни е разпънат между взаимно отричащи се състояния. Едните ни изпълват с топлина и благодарност и обич, другите със страх и болка. Реален ли е стремежът ни към щастие? Имаме ли право да го търсим? Особено, когато на километри от нас умират невинни хора. Войната в Украйна ни показа, че щастието е в мира и способността ни да живеем заедно в хармония и добро.
Кризите: политически, икономически, здравни и морални ни дадоха други измерения и хоризонти към щастието. А то е вътре в нас, наш избор и нагласа. Стремежът ни към търсене на по-добър живот продължава цял живот. Има моменти, когато си мислим, че сме щастливи и хоп, нещо се случва и нарушава тихото ни безметежно съществуване.
И през 2022 година списание „Мениджър“ продължава традицията за провеждане на националното проучване „Индекс на щастието“ в България. То е подготвено по задание на медията от агенция G Consulting и социологът Живко Георгиев. Провежда се от 2018 г. и е единствено по рода си национално представително изследване, посветено на тази тема в България. Изследването стои в основата на събитието и дискусиите, които организираме. Прави се по моделът на престижното международно проучване „Индекс на щастието“ поръчвано от ООН.
Резултатите от проучването са повод за дискусия и анализ. На 7 април от 13.30 часа, в Литературен клуб „Перото“ ще се проведе Четвърти обществен разговор „Щастието на нацията“. На едно място ще се съберат експерти, бизнес, лидери на мнение от различни сфери, студенти и ученици, които да обсъдят - Как еволюираха животът и емоциите на хората през 2021? Кое ги прави щастливи? Какви са съвременните провокации пред усещането за удовлетвореност? Защото успехът не е ключът към щастието, а обратното - то е ключът към успеха. Форумът предлага/обсъжда гледни точки към усещането за постигане на хармония и благополучие, които са едновременно универсални, но и субективни. Разчита се и на дискусията, за да бъдат извлечени повече полезни и задълбочени размисли за това, кое прави хората доволни от живота, а от там и по-продуктивни и целеустремени да променят света около нас в положителна посока.
Въпросите, които „Мениджър“ поставя:
Как се грижим за психичното си здраве? Какви са постпандемичните ефекти върху психичното здраве на обществото и хората в частност? Как да постигнем баланс „работа - личен живот“? Как да се борим със стреса, предизвикан от цифровите технологии? Защо изчезва доверието към институциите, медиите и традиционните авторитети? Трябва ли да има държавна политика за подобряване на щастието на нацията?
Отговорите:
На 7 април от 14 часа в клуб „Перото“ „Мениджър“ ще търси отговорите на тези и още важни въпроси с гости - психиатър, психолог философ, преподавател, представители на бизнеса и правителството и неправителствени организации.
Основен партньор на събитието е ManpowerGroup България
Четвърти обществен разговор „Щастието на нацията“ се провежда с подкрепата на : Ocean Investments; JTI; Mobile Wave Solutions
Медийни партньори: dir.bg, НПО Портал, Bloomberg TV, Bulgaria, Dnes.bg
Шер и Грег Олман на обложка на албума им „Allman and Woman“ през 1977 г. в Лос Анджелис. Снимка: Getty
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари