Не хранете на сила слабите
Илюстрация: Guliver / iStock
Килограмите на детето не зависят единствено от това как го хранят родителите в къщи. Склонността да трупа излишни килограми се влияе от много фактори и „диктатът“ на гените е много силен.
Затова всяка насилствена корекция на режима на хранене може да влоши състоянието на детето, а не да „поправи“ теглото му, твърдят учени от Лондонския кралски колеж.
Родителите на дебелички деца често ги ограничават в консумацията на сладко и тестено. „Забраненият плод“ обаче е два пъти по-сладък и примамлив. И при първа възможност тези хлапета похапват сладко и добавят килограми.
А пък кльощавите и слабички деца, които спят над чиниите или цял ден се разхождат със залък в бузата, приемат храненето като натиск и инструмент на влияние и на налагане на родителската воля. Те много често отказват да ядат именно по тази причина, обясняват учените.
И още нещо: възможно е тези хлапета да слабеят заради общата си тревожност. А храненето на сила и заставянето да си „изядат всичко, сипано в чинията“ не дава резултата, който родителите очакват.
Това са изводите на учените от мащабно проучване сред 45 000 двойки еднояйчни близнаци. В семейства, където децата генетично са предразположени към напълняване, родителите ги ограничават. И това е разумно, като се намали най-вече употребата на така наречените бързи захари. Тяхна задача е да го направят хитро, без видима принуда.
Учените твърдят, че системата на строги забрани не „работи“ и нанася само вреда на детето. Ограниченията трябва да се такива, че да не събуждат желание у детето да нарушава всички забрани и тайничко да похапва лакомства в неограничено количество.
Мона Василева
Полезните навици да се хапват полезни храни могат да помогнат на детето за този проблем.
Снимка: Shutterstock
Когато двойките избират да се разделят по време на сън, събирането на следващата сутрин често води до подновяване на взаимната им привързаност.
Снимка: Shutterstock
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари