Да чисти, да прибира и това да му доставя удоволствие
Илюстрация: Guliver / iStock
Всеки родител иска да научи тази магия – да насърчи хапето само да си прибира играчките и да поддържа ред в стаята си, вместо да се налага да вика, да заплашва и да наказва хлапето за безпорядъка в къщата.
Ето няколко ценни идеи от книгата на Нагиси Тацуми „Магичното подреждане. Как изкуство за поддържане на ред стимулира развитието на детето“
Детето не поддържа ред у дома. Боже, колко е лошо!
Хлапетата не знаят как да се справят с тази задача – просто, защото не са научили този урок. Това, че не си прибира дрехите и играчките обаче, не означава, че детето е лошо. Напротив – това е нормално.
То все още не е наясно с идеята за подреждането, не знае как да се справи и затова често вашите призиви: „Прибери“, „Подреди“ , по-скоро го объркват.
Става дума просто за неразбиране. И ще е жалко, ако вие не дадете шанс на хлапето да стане самостоятелно.
Вярно е, че мама може да се справи сама много по-бързо по-успешно, отколкото малкото дете.
Възрастните обаче трябва да учат детето да прибира и подрежда точно толкова търпеливо и внимателно както, когато го учат да говори, например.
Хубаво е да се въоръжите с много търпение и да обяснявате на детето защо правите това или онова. Така постепенно то ще усвои нужните навици и накрая ще успее да се справи и самостоятелно.
Илюстрация: Guliver / iStock
Без заплахи и наказания
Иска ни се да владеем вълшебните думи „Абракадабра“ или „Сим- салабим“ и всичко да отиде по местата си.
Няма нито магически думи, нито вълшебна пръчица.
И от безизходица често заплашваме детето, било, че ще изхвърлим играчките, които се въргалят по пода или, че нищо повече няма да купим, защото явно има твърде много.
Под угроза да остане без любимите си неща, то може да ги премести от пода на масата, да ги натъпче в някои шкаф, но така ние не печелим битката. Заплахите не могат да мотивират детето да поддържа ред, ако то само не вземе това решение.
С какво да започнем
Обяснете му как се подрежда и как се поддържа ред.
1. Покажете му къде да си слага играчките и дрехите.
2. Ограничете количеството на вещите. Обяснете му, че не е нужно да купувате нови шкафове, нови кутии, но и не е разумно да се изхвърлят неща, просто защото за тях в къщи вече няма място.
3. Напомняйте му, че е добре да прибира на мястото всяка играчки, с която е свършил да играе. Така се формират навици.
4. Когато всяко нещо си е на мястото, е лесно да се намери, когато на детето му притрябва. А след това отново да го подреди там.
5. Родителите могат да създадат правила, които се отнасят за тяхната къща, без значение дали на друго място работи същият „вътрешен ред“. И тези правила трябва да се спазват от всички.
Източник: deti.mail.ru, адаптация Мона Василева
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари