Какви са корените на работохолизма
Снимка: Shutterstock
Както се казва, конят може да умре от работа. А отнася ли се същото твърдение и за хората. И така, нека да разберем дали може да ни застигне това:
Какво е работохолизъм и до какво води той?
Според лекарите физиолози е необходимо осем часа на ден да отдавате на работа, осем часа да спите и през останалите осем да водите активен личен и семеен живот. Ако тези правила започнат да се променят, то вероятността от това да възникне проблем със здравето е голяма. Например, ако сте започнали да отдавате предпочитание на работата и прекарвате в офиса не по-малко от 10-15 часа на ден, то очаквайте неприятности.
Към подобно претоварване преди всичко са склонни мениджъри, началници, директори на различни компании, които са готови да се трудят неуморно часове наред, без да подозират как може да завърши това.
Най-малко към преумора и работохолизъм са склонни хората от творческите професии – писатели, музиканти, артисти, без значение, че последните са готови да се снимат денонощно. От работохолизъм страдат и хора, които нямат личен живот и сериозни проблеми – така искат да се скрият от самотата си. Преживелите развод, загуба на близък и тези, които имат трудности в общуването с околните могат напълно да се потопят в работата, само и само да не мислят за своите проблеми. Правилно ли е това? Не, разбира се, трябва да умеете да почивате.
Още през 1919 г. е установено, че работохолизмът е болест. Това заявява психоаналитикът Шандор Ференци, след като наблюдавал доста странни симптоми у някои пациенти. Те се разболявали в петък, а в понеделник сутрин оздравявали. Отначало лекарят нарекъл това „неделно заболяване“, а малко по-късно се появило понятието работохолизъм.
Преди всичко прекомерната работа води до емоционално прегаряне. На него са подложени онези, които често общуват с хора: журналисти, социални работници, лекари, учители. Емоционалното прегаряне има три фази: напрежение, резистенция и изтощение. През първия стадий се появява чувство на тревога, депресивно състояние, перманентно недоволство от собствената личност. След това у работника възниква апатия и му става все едно. А после – изтощение, при което работата се изпълнява автоматично без емоции и чувства. В подобен случай е по-добре да посетите психолог.
Физическите травми от работохолизма
Не е маловажен и фактът, че прекалената работа води до различни физически недъзи. В Япония дори има специален термин – „кароши“, който означава „внезапна смърт от преумора“. Тази страна е известна с многото летални изходи, след като хора са били принудени да работят прекалено, за да живеят достойно. От 1987 г. насам Министерството на труда в Япония води статистика за смъртност, настъпила поради прекомерна работа, и ако може да й се вярва, то всяка година по този параграф си отиват около 60 души. Названието на болестта идва от град Кароши, където за пръв път бил регистриран подобен случай. Сътрудник на издателска къща починал заради извънредна работа, продължила повече от 12 часа.
Разбира се, не е редно да се твърди, че от работа умират здрави хора. Вероятно те имат редица съпътстващи заболявания, затова и рядко лекарите определят като причина за смъртта „работа“.
Една от най-разпространените причини за смърт са сърдечно-съдовите заболявания. У пациентите се случват инсулти, руптура на аортата, вътремозъчни кръвоизливи, инфаркти на миокарда и други. Те са причинени от наличието на някакво хронично заболяване, което се усложнява заради преумора и стрес на работа. Преди всичко към тях се отнасят хипертонията, исхемична болест на сърцето, диабет, атеросклероза на съдовете на мозъка и т.н. Чести са ситуациите, когато работохолиците пушат, злоупотребяват с алкохол и наркотици.
Именно заради това е важно да следите за здравето си и да не оставяте проблемите на самотек, особено ако сте склонни към работохолизъм.
Как да се справите с напрежението?
Разбира се, никой не иска да умре от работа. Както вече стана дума, това е невъзможно, ако сте напълно здрави, но, за съжаление, подобни хора няма. Необходимо е редовно да се изследвате, особено ако работата ви е свързана с произвеждането на опасни продукти.
Графикът също играе важна роля – между смените е важно качествено да си починете. Желателно е да не взимате допълнителни часове на работа, ако сте изморени, въпреки че в преследване на парите всеки е готови на това. Преумората настъпва крайно неочаквано, дори можете да не забележите и да не разберете.
В рисковата група на хората, които е възможно да умрат на работа, влизат тези, които се трудят по 55-60 часа седмично, работят през уикендите и не ползват отпуск, често се сблъскват със стресови и конфликтни ситуации. Напрегнатата работа увеличава риска от психичното напрежение и физическия недъг, който се е развил до това момент. А тези, които мързелуват на работа и често си гледат часовника с идеята по-бързо да си отидат вкъщи, едва ли ще се сблъскат с подобен проблем.
Нерядко възникват ситуации, когато хората игнорират симптомите на синдрома на „кароши“, но това не е правилен подход. Да бъдете невероятно ентусиазирани на работа и постоянно да поемате цялата отговорност изведнъж може да доведе до печален край в прекия смисъл.
Почивайте по-често, взимайте си отпуск два пъти годишно, ходете сред природата, на море, в други градове, за да се разведрите. Повярвайте, това е много по-полезно за вас и здравето ви, отколкото денонощната работа. Освен това след качествена почивка и сън силите за изпълнение на трудовите ви задължения ще се удвоят.
Източник: medikforum.ru, превод: Надя Горанова
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари