Колко трябва да се движи бебето
Снимка: Guliver / iStock
Мърда ли достатъчно? А дали не мърда повече? Да не би да съм го притиснала и да се опитва да се освободи? Сигурно това, което ядох сега, не му харесва и затова се върти? Сега защо не го усещам, какво става? Няма го, не мърда, сърдито ми е, нещо обърках...
Колкото повече напредва бременността, толкова повече стават въпросите. Когато в играта влязат и маневрите на малкия човек в утробата, нещата съвсем се усложняват. Но в случая, както казват лекарите, сложно няма – движещото се бебе е здраво бебе, най-общо.
То започва да се мърда още в 7-8 гестационна седмица, само че тогава е невъзможно да бъде усетено заради малките си размери. Първоначално движенията са по-скоро като рефлекси, отколкото съзнателно мърдане насам-натам. Между 16 и 20 седмица обаче майката вече може да го усети. От 25 седмица натам детето започва да прави движения, за да разшири обема на белите си дробове и да се подготви за живота извън утробата.
При всяка жена моментът, в който започва да усеща детето си, идва по различно време и зависи най-вече от физиологията ѝ. И бебетата се движат по различни причини. Някои имат любима поза, в която трябва да е майка им, за да започнат да се мърдат. Други си имат определен момент от деня, в който да започнат с „физзарядката”. Трети се активизират, след като мама хапне или пийне нещо разхладително.
След 28 гестационна седмица малкото вече има периоди, в които спи и в които е будно и активно. Никак не е задължително неговото време за сън да съвпада с вашето. Много майки свидетелстват, че усещат децата си най-активно движещи се посред нощ. Отначало може и да не е много лесно да се спи, най-вече от вълнение, после обаче се свиква и вашият сън няма да бъде нарушаван от малкото и неговите упражнения.
В същата 28 гестационна седмица може да започнете да следите по-сериозно движенията на вашето дете, такива поне са препоръките на специалистите, особено когато става въпрос за високорискова бременност. На този етап от бременността вече ще усещате детето да се движи по няколко пъти на ден.
В тези моменти може да броите колко са ританията, премятанията, разтяганията, въобще, всички трикове, които малкото прави. Има много мобилни приложения, помагащи на бременната и за тези моменти, с функция Брояч на движенията. Набюдаващият ви лекар или акушерка ще ви научи как да броите ританията на бебето, за да забележите, ако има някаква промяна, и да сигнализирате за нея.
Елисавета Цалова по материали на Secrets of Baby Behavior
Полезните навици да се хапват полезни храни могат да помогнат на детето за този проблем.
Снимка: Shutterstock
Когато двойките избират да се разделят по време на сън, събирането на следващата сутрин често води до подновяване на взаимната им привързаност.
Снимка: Shutterstock
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари