Когато внуците дойдат
Илюстрация: Guliver / iStock
"Дочакахме внуци. Голямо щастие!“ - чувате родителите си да се хвалят и таите много надежди.
После се случва това, което се случва.
Вярно е, че бабите и дядовците, че дори и прабабите са отгледали своите деца, дали са своя принос и имат право да се включат в отглеждането на внуците както преценят и както могат. Но, ако си сложите ръката на сърцето, вие имате очаквания. И както обикновено се случва, те са доста повече, отколкото реално получавате.
Ето няколко основни пункта на разминаване.
1. Внуците са най-голямата радост
Те са обичани повече от децата. И няма нищо по-приятно от това баба и дядо да искат да са с тях на разходка в уикендите.
Вероятно, докато сте бременна, ще чуете подобни уверения. Вие ще галите големия си корем и ще си мечтаете как поне в събота и неделя ще успеете да се наспите и ще се излежавате до късно в леглото.
След това ще се окаже, че в почивните дни баба е заета, има сбирка на випуска, а в четвъртък и петък, заради магнитни бури, я боли глава или кръвното ѝ не е наред.
През следващия месец пък дядо има ангажименти и те са планирани от рано.
2. Ще ги забавляват и ще им пекат банички
Това също е модел, който сте видели вероятно във филмите. Много е красив, но също така и много нереален.
Бабата обикновено е склонна да философства, да мрънка, да ви поучава – „таблетите са вредни“, „от мобилните детето затъпява“, „майка ти много те е разглезила“.
И в същото време вместо баница, ще му предложи шоколадово яйце. Дали е вредно? От къде да знае, пък и е само един път. Защо детето да не хапне?
3. Ще сади цветя с дядо в градината, а баба ще я научи да плете
Това също е илюзия. Възрастните хора изключително много щадят своя дневен режим. Предпочитат спокойствието вместо да предават своя опит на внуците. Особено, ако те са палави, предпочитат да подскачат на батута в парка и въобще не горят от желание да се занимават с уроците.
4. Ако е болен, баба ще го гледа
С течение на времето ще се разделите и с тази илюзия.
В началото бабата може и да се съгласи да гледа болно внуче за ден -два.
Ако майката ходи на работа, детето боледува често, ще намери начин да обясни, че градината не е за болнави деца като вашето, че майката е длъжна да се грижи за детето си, а кариерата ѝ няма къде да избяга.
Тя ще дойде у вас, когато се налага, но ще е с такова изражение на лицето, че ще ви се иска по-скоро да избягате.
5. Ще оценява вашия опит
Да кърмите до 6 месеца? Защо?. На тази възраст ти вече ядеше супа.
Всеки ден на разходка? Ама на вън духа вятър – защо?
Всяка ваша инициатива бабата може да обсъжда и да дава свои вариант и съвет. При това пробван и удържал изпитанието на годините.
6. Заедно през ваканцията – отлична идея
Тази идея ще ви мине през главата, но само един път.
Когато билетите са купени, хотелът – резервиран, куфарът – подреден, ще се окаже, че вие и бабата гледате от различен ъгъл. Например – на режима на детето, на храненето, на времето, през което баба ще си почива или ще стои с детето ...
Затова е по-разумно тези подробности да се уточнят от рано.
7. С мама е по-лесно, отколкото със свекървата
Да разбием и поредната (на последната) илюзия. След това ще сте на ясно, че кръвното роднинство не дава никакви гаранции.
Ако мама е свикнала да командва и да ръководи, когато стане баба, няма да се откаже от тези си навици.
Със свекървата вероятно отношенията са топли, заради взаимното възпитание, докато с роднините рядко се церемоним. Радостното е това, че и сдобряването с тях е по-лесно.
Източник: detstrana.ru, адаптация Мона Василева
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари