Флавоноид в някои плодове и зеленчуци увеличава продължителността на живота
Снимка: Guliver / iStock
Природното вещество физетин може да забави стареенето на клетъчно ниво, да подобри здравословното състояние и да помогне за увеличаване на продължителността на живота – до този извод стигнаха учени от медицинското училище към Университета в Минесота.
Флавоноидът физетин, който е прост минерал, се съдържа в много плодове и зеленчуци. По данни на Eurek Alert, публикувал работата на изследователите, източници на физетин са краставици, лук, ябълки, праскови, киви, грозде, ягоди.
Снимка: Shutterstock
И редовното постъпване на физетин в човешкия организъм помага за съхраняване на здравето дори на преклонна възраст, по мнението на специалистите.
Главната причина за стареене
Процесите, протичащи в младия организъм, не се прекратяват в по-напреднала възраст и старостта не е свързана с износването на тялото, а с активиране на нежелани гени, смятат учени, анализирали процеса на стареене при кръглите червеи нематоди, чийто жизнен цикъл е около 2-3 седмици.
Развитието на организмите на червеите продължава постоянно и този процес води до вредни последствия, в това число и стареенето. С възрастта се нарушава саморегулацията на организма и процесите, характерни за младите, не спират и след време.
По-ранни изследвания, свързани с положителното действие на физетина, доказват, че този антиоксидант защитава хората от процесите на стареене и от болестта на Алцхаймер.
Колкото е по-възрастен човек, толкова по трудно неговата имунна система се справя с отстраняването на умрели клетки и те се натрупват, предизвиквайки възпалителни процеси. Но прилагайки физетин на възрастни мишки, учените успяват да установят, че той намалява нивата на старите и опасни клетки в организма.
Снимка: Shutterstock
Така, лекарството против стареене според анализаторите е напълно достъпно, стига в менюто да се включи нужното количество зеленчуци и плодове.
Марина Атанасова
В рамките на форума бяха представени тревожните данни, които подчертават значимостта на грижата за недоносените деца и важността на профилактиката и ранната диагностика.
Снимка: Фондация „Нашите недоносени деца“
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари