Защо не спи непробудно през нощта?
Снимка: Guliver / iStock
Очакванията на много майки са през нощта бебето им да спи. И, когато времето минава и бебето пораства, отново питат : „Кога ще почне да спи през цялата нощ. Не е ли време да спи отделно в стаята, за да не се буди. Трябва ли да го тренирам да спи самостоятелно “
Отговорът в голяма степен зависи от познанията, от традициите, от подкрепата, която среща майката.
Ето 5 възможни обяснения за най-честите проблеми, свързани със съня на бебето.
1. Бебето се нуждае от близост
Бебето има нужда от физическа близост с родителите си, особено с майка си. Тя е от жизнено значение за неговото оцеляване. И, ако майката го остави дълго да плаче, плачът се усилва и става неистов.
Ако отново не му обърне внимание, с надежда, че ще се умори и ще престане – неговата биология му подсказва да продължи, за да не бъде изоставено, а в тялото му бушува буря от хормони.
За да е спокойно, новороденото се нуждае от физически контакт и от често кърмене. Това са изискванията на развиващия се организъм, който си гарантира оцеляване.
Затова гушканите бебета наддават добре и са по-спокойни.
2. Бебето е гладно, особено през нощта
Новороденото има нужда да бъде кърмено поне 8 до 12 пъти за 24 часа. Като се препоръчва и така нареченото кърмене на поискване. С други думи - почти непрекъснато, като се има предвид колко продължава едно хранене.
И това е напълно естествено. Защото така се осигурява и приток на кърма. Честото кърмене е не само един от факторите, от които зависи здравето на бебето и растежа му, но то диктува развитието и узряването на имунна система.
Честото кърмене също така пази новороденото от синдрома на внезапна смърт.
Така че е съвсем в реда на нещата, бебето да се буди няколко пъти през нощта, за да суче.
Снимка: Guliver / iStock
Новороденото може да проспи и цяла нощ, без да се налага да го будите на 4 часа, ако педиатърът ви е посъветвал така.
Много родители разказват, че има периоди, в които и по-голямото бебе спи по-дълго, друг път се буди по няколко пъти на нощ, за да суче.
Това също е напълно нормално.
Защото малкото трябва да получи всички калории, които са му нужни, и ако не е успяло да ги приеме през деня, заради схемата на хранене, отсъствие на майката или, ако се е разсейвало и е заспивало по време на хранене, то се буди през нощта, защото е гладно и иска да си навакса.
Бебето, което е на 6 месеца, вече е достигнало фаза, през която може да спи непробудно през нощта 5-6 часа. Това на практика е „нощният сън“.
Не е реалистично обаче да се очаква, че новороденото или малкото бебе ще спи непробудно 8 или 10 часа.
3. Да се кърми ли през нощта
Количеството на майчината кърма зависи и от храненето през нощта. Какво количество мляко ще произведе майката, зависи от това колко често гърдите се изпразват – било от сукане, било чрез изпомпване. И, ако майката си даде почивка през нощта – не кърми и не изпомпва, тялото ѝ приема, че няма нужда да произвежда по-голямо количество мляко. Това е естествен процес. Той важи не само за нощта, но и през деня количеството кърма намалява.
Има и още един плюс на кърменето през нощта. Хормонът, който осигурява кърмата – пролактин, е най-висок през нощта. Някои майки произвеждат повече кърма през нощта, което прави кърменето важно условие, за да се поддържа лактацията.
4. Съвместният сън укрепва връзката
Кърменето е ключов момент за свързването на бебето с родителите и с майка му. Новороденото „преподава“ на родителите важни уроци и слага основите на привързването и емоционалната съпричастност.
Ако родителите оставят бебето на самотек и го тренират да спи самостоятелно, тази връзка се нарушава.
Родителите пренебрегват емоционалните нужди на бебето и това слага отпечатък на бъдещите взаимоотношения. По-късно вече е трудно те да бъдат „рестартирани“ и да тръгнат от самото начало.
Когато майката и таткото пренебрегват емоционалните му нужди, то бебето усеща, че не се интересуват тази връзка да бъде двустранна. Снежната топка на недоверието започва да се върти и се увеличава през цялото детството. Особено, ако родителите не сложат точка на подобно отношение.
Според мен, обаче, това е непосилна работа, а да си върнат обратно деверието на детето, отнема години.
5. Децата трябва да знаят, че родителството не приключва в часа за лягане
Родителите постепенно трябва да приучат детето да спи самостоятелно и да не тича в стаята им при всеки малък повод.
Майките са на ясно, кога детето има нужда от помощ. И тя винаги е до него, когато е болно, когато е настъпил инцидент с подмокряне на леглото или друга неотложна грижа, която трябва да свърши през нощта.
И детето, което е отраснало с внимание, ще е сигурно и спокойно, че неговите емоционални нужди са важни за родителите му. И ще спи по-спокойно.
Източник: mothering.com, адаптация Мона Василева
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари