След като коричката падне, грижите за кожата продължават
Снимка: Guliver / iStock
„Юнак без рани не може“, твърди поговорката, но белезите са крайно нежелателни. Особено по лицето и видимите части на тялото.
Няма как да предпазите детето от падане и нараняване, но има начин раните да не оставят белег за цял живот.
Ожулено, одрано, разкъсана кожа, изгорено – всяко нараняване на повърхността на кожата, колкото и да е леко, може да остави следа.
Най-неприятно е, че понякога най-невинна драскотина от дървесна клонка по лицето например, може да остане белег, защото раната е обработена неправилно, или защото не зараства както трябва.
Тогава белегът е не просто бледорозов и плосък, а надигнат, червен и дори по края има задигнат ръб.
Ако обаче действаме бързо и правилно, белег може и да не остане, защото при децата раните наистина оздравяват по-лесно и бързо.
Как да действаме:
- Раната трябва да се почисти от мръсотията със салфетка, а още по-добре - с малря, напоена в кислородна вода. Отгоре се поставя антисептична превръзка, която ще пази кървавата коричка да не залепне за дрехите и при всяко събличане да се разранява наново.
- Кървяща рана не се обработва с йод, защото може да раздразните наранената вече кожа. С йод може да почистите около нараненото място, за да предпазите от инфекции.
Не слагайте антибактериален крем или маз, защото така ще забавите процеса на зарастване. Използвайте ги само, ако видите че започва възпаление или нагнояване.
Раните от порязване обикновено зарастват без следа, ако не допуснем да се стигне до инфекция.
- При охлузванията нещата са по-сложни, тъй като най-често в раната попадат частици пръст и вещества, които са били в досег с кожата. Затова, почистването на раната и дезинфекцията са задължителни. Лечението на белега започва едва след пълно зарастване.
Важно е също така коричката да падне сама, а не да се чопли, дърпа и откъсва.
- Щом раната се затвори, процесът на възстановяване е дълъг. Около 3 месеца, през които е важно да се грижим белегът също да се заличи.
Съвременната медицина разполага със средства, които ускоряват правилното възстановяване на повърхностния слой на кожата.
Най-често това е мазането с контрактубекс. Слага са малко количество от гела и движенията са от вътрешността на белега към периферията.
Използването на гела е разрешено за деца над 1-годишна възраст, но въпреки това се консултирайте с вашия педиатър.
- Друг вариант е съвременното олио с натурални съставки, създадено по стара немска рецепта – Theresien oil. Това е билково масло с доказан лечебен ефект. То може да се маже и върху открити рани, ожулвания, одракване и охлузване. Ускорява заздравяването на разбитите колена, при това без да щипе и да създава какъвто и да е дискомфорт на детето. То хидратира, подхранва и успокоява кожата, като по този начин затваря по-бързо раната.
Мона Василева
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари