Разказ от първо лице
Изглед от Дубай, снимка: Guliver / Getty Images
„Преди 2 години мъжът ми получи предложение да работи в Емиратите, а междувременно забременях с второ дете“, започва разказа си майката на две деца Надежда Окумушоглу.
Какво се случва след заминаването на семейството, защо в родилните домове в ОАЕ всички бременни са склонни на цезарово сечение, как изглеждат залите за след раждане и други интересни подробности – свидетелства от първо лице.
Дори през октомври в Емиратите е непоносимо горещо. На улицата е 42°С, често има пясъчни бури, но, така или иначе, в 32-ата седмица от бременността ми започна нашия нов „емиратски живот“.
Търсенето на клиника
Търсехме място, където бих могла да родя естествено и това се оказа трудно, обаче застраховката ми даваше възможност да си избера частна болница, където да наблюдават развитието на бременността ми и да родя безплатно.
Консултации се назначават едва ли не всяка седмица (на мен ми се отдаде да се уговоря за веднъж на две седмици).
Човек тук го оценяват по неговата застраховка (нашата беше много добра). Местните лекари са нахъсани да източат договора максимално, а бременните ги склоняват да раждат с цезарово сечение - защото е по-скъпо и по-бързо.
Дори ако успеете да се "доберете" до уговорения срок, всячески ще се опитат да ви стимулират, обезболяват и т.н.
За тази страна това е нормален сценарий. Тук раждат, раждат и раждат. Мнозинството от самите бъдещи майки настояват за секцио, не кърмят и са си намерили филипинска бавачка за бебето. Но на нас този сценарий не ни хареса.
Все пак, успяхме да открием нова болница и лекар от Иран. Аз се оказах единствената европейка, а на първоначалния преглед отидох и с доста къса рокля.
Всички наоколо бяха с покрити глави, някои - и със закрити лица, а мъжете бяха съвсем малко. Не се чувствах особено уютно и безуспешно подръпвах подгъва на роклята си, колкото да прикрия голите колене и гледах настрани, към съседните жени - с не по-малки кореми от моя и с малки деца, които спят в колички, в очакване на реда си. Те, по мои изчисления, са забременели веднага след раждането.
Поговорихме с лекарката за нашите планове за раждане и тя каза: „Всичко е по волята на Аллах и ако нещата са наред, можете да раждате сама и в каквато поза искате.“ Аз се успокоих и това беше голяма грешка.
В родилното
Когато настъпи „Денят Х“ с мъжа ми и приятелката ми дула тръгнахме към болницата, когато вече бях започнала да раждам у дома, във ваната, и вече имах прилично разкритие от 9 см.
Вече не можеше да става дума за каквато и да било подготовка под формата на бръснене или клизма, така че не успях да разбера дали тези процедури са задължителни.
Поставиха ми много сензори, сложиха ме да легна по гръб и ми казаха да се опитвам да изтласквам. Никой не ме слушаше, никой не си спомни, че сме говорили за свободно поведение и пози при раждането и стриктно следваха отработения сценарий. "Детето е голямо, опасно е, раждайте по гръб", каза лекарката, а на мен ми идеше да я ударя.
Наоколо сновяха акушерки със спринцовки в ръце, опитвайки се ту да стимулират раждането, ту да обезболяват. Ние се отказахме от всичко. 30 минути след като ме приеха в болницата се роди нашата Вера с тегло 4,050 кг.
След раждането
Час по-късно ни заведоха в послеродовата зала, която напомняше на стая в петзвезден хотел, както и цялата болница, впрочем – с килими, живи цветя, роял в хола и усмихнат персонал. Срещу допълнително заплащане тук може да си поръчаш дори масаж.
Донесоха ми обяд като в ресторант и изкуствено мляко за бебето. Очевидно, за кърменето те знаят толкова, колкото и за естественото раждане.
В стаята могат да идват всички, които си поискаш – и роднини, и приятели, и деца, може дори да остават да пренощуват, а бебето си е с майката през цялото време. Въпреки това, много ми се искаше да се прибера вкъщи, и документите ми бяха готови още на сутринта на следващия ден. Щом ги получих, увихме бебето и тихо си тръгнахме към новия живот с новия човек в него.
Раждането си струваше около 300 000 рубли (или около 8000 лв. – бел. ред.). В документите ни „случайно“ беше написано, че Вера се е родила с цезарово сечение и ни е бил оказан пълният пакет медицински услуги, което е увеличило стойността на раждането почти двойно.
Източник: deti.mail.ru, Адаптация Марина Атанасова
За да станем по-добри хора, трябва да се изправим пред погрешните си представи.
Снимка: Shutterstock
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари