Защо им се яде шоколад, шунка, сьомга...
Илюстрация: Guliver / iStock
Ягоди, шоколад, кисели краставички... Странните вкусови предпочитания на бременните, особено в началото на бременността, не са мит. Те са напълно реални.
Parents.fr описва на какво може да се дължат вкусовите капризи през първите 3 месеца след зачеване.
Желание за сирене
Защо не? С изключение на пресните (неузрели) сирена и „сините“ (заради опасността от листериоза), няма смисъл от ограничения. Нуждите от калций са с 30% по-високи. И вече са 1200 милиграма на ден. За да бъдат задоволени, трябва редовно да се консумират млечни продукти.
Твърдите жълти сирена като ементал или пармензан са най-богати на този минерал, който е от особено значение за стабилността на костите и костната система на бебето. Калцият има потенциал да предпазва от високо кръвно.
Пармезанът съдържа ензими ( пробиотици), които гарантират усвояването на калция. Така че, без замисляне гарнирайте макароните, зеленчуците, салатите с тези сирена. А, за да ограничите приема на мазнини, наблягайте на киселото мляко.
Шунка
Тя съдържа белтък, който се усвоява изключително лесно. Той е полезен и предпазва мускулите. Осигурява минерали като желязо и цинк, които са важни за кератина (коса и нокти) . По-добре е шунката да е варена. Качествената шунка съдържа още олеинова киселина, която е една от полезните мазнини, също като зехтина.
Сьомга
Както всички мазни риби и сьомгата е източник на особено полезните мазнини омега-3 , които още се наричат есенциални. И , за да се осигури правилното мозъчно развитие на бебето, нуждите на майката през първите 6 месеца на бременността, са по-високи. Консумацията на сьомга намалява риска от депресивни състояние след раждането. Заедно със сьомгата и други риби са полезни като – паламуд, сардина, скумрия. И нека да присъстват поне 2 пъти седмично в менюто.
Замразените риби не са добър вариант. Не ги консумирайте, особено в началото на бременността. И забравете за пушената сьомга (отново заради риска от листериоза).
Добавете към дневния порцион шепа орехи и рапично олио.
Апетит за спанак
Снимка: Guliver / iStock
Както всички други листни зеленчуци: зеле, киселец, лапад и спанакът съдържа фолиева киселина (витамин B9). Тя играе важна роля още след 14-ия ден на бременността и допринася за затваряне на невралния канал на бебето.
Така че, спанакът е полезен - предпазва от малформации и укрепва имунната система. Яжте салати и добавяйте бирена мая – тя е особено богата на витамин B9.
Киви
Този екзотичен плод зарежда организма с витамин С. Той засилва имунната защита, бори умората и е от полза за хормоналния баланс.
Не се лишавайте и си правете плодови салати с киви, ягоди, боровинки, които също са богати на витамини.
Стек тартар
Ето едно кулинарно изкушение, което през бременността е добре да забравите. Заради опасност от токсоплазмоза.
Ако много ви се яде, значи организмът дава сигнал, че иска желязо.
Знае се, че нуждите от този микроелемент се удвояват през последните 6 месеци на бременността. Защото желязото помага на организма да пребори умората и намалява риска от преждевременно раждане. Така че, хапвайте пържоли, стекове, месо, но добре изпечено.
Желание за... пюре
Картофите са зеленчук, който трябва да присъства на всяко ядене. Особено през бременността, защото тогава обмяната на захарите се променя и бебето иска глюкоза.
Картофите и оризът са богати на комплексни захари и ще задоволят нуждите на развиващия се организъм. А те са ценен помощник в борбата срещу стомашните киселини, които мъчат много бременни.
Мона Василева
В рамките на форума бяха представени тревожните данни, които подчертават значимостта на грижата за недоносените деца и важността на профилактиката и ранната диагностика.
Снимка: Фондация „Нашите недоносени деца“
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари