Рискът е за щитовидната жлеза
Снимка: Shutterstock
Първите дни от отпуската на плажа могат да навредят на здравето ни без дори да усетим, ако позволим в организма да проникне прекалено количество йод. Отдихът край морето трябва да е разумен, без да се злоупотребява с морските и въздушни бани, предупреждава лекарят-рехабилитатор Валентин Ковтун. Защото жителите на големите градове край морето попадат в среда, в която въздухът е пропит с йод и може да се провокира „йоден удар“, пише medikforum.ru.
Специалистът твърди, че рязката смяна на обстановката заставя организма на хората, свикнали със съвсем различно качество на въздуха в града, да се приспособяват към условията на морския курорт, а това е голям стрес за щитовидната жлеза.
„Щитовидната жлеза, която е принудена да се пренастройва за работа от условията на йоден дефицит към работа в условия с излишък на йод, може да реагира с работа на много бързи обороти, което е опасно за развиването на тиреотоксикоза. И обратното – когато тази жлеза забави своята работа, може да се стигне до летаргия, подпухване и увеличаване на килограмите“, обяснява лекарят.
Особено опасни в тази връзка са първите дни край морето. Организмът трябва да се адаптира постепенно и плавно и за да се избегне предозировката с йод в първите един-два дни след пристигането да се ходи край брега не повече от час и половина-два.
Марина Атанасова
В рамките на форума бяха представени тревожните данни, които подчертават значимостта на грижата за недоносените деца и важността на профилактиката и ранната диагностика.
Снимка: Фондация „Нашите недоносени деца“
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари