С какво да се съобразите най-вече, докато го планирате и осъществявате
Снимка: Guliver / iStock
Навлизаме в сезона на ремонтите и обикновено тъкмо през ваканционните периоди, когато малкото е на вилата с баба или на морето с приятелчета, е най-подходящото време за преоформяне на детската стая. И да си е вкъщи с вас през ваканцията, може да го включите в преустройството на неговото царство – ще се ентусиазира.
Така че хващайте бояджийските четки, вземайте нови тапети и започвайте... Стоп! Това не е чак толкова лесно, за да го правите необмислено – първо вижте нашите съвети, които ще ви помогнат да осъществите плановете си възможно най-лесно и най-добре, пише parents.ru, като се консултира с архитектката Екатерина Плотникова.
Имайте много строги изисквания към материалите, които ще използвате за ремонта на тази стая, защото детето е постоянно в контакт с тях. Основните критерии, за да ги подберете правилно, са опазване на околната среда, издръжливост и практичност. В сметката сложете също личните предпочитания и финансовите си възможности.
Започнете с пода. Той не бива да е хлъзгав, защото ако е така, рискът детето да се нарани ще се увеличи значително. Първата мисъл е да постелете килим, но това не е най-добрата идея, която може да ви хрумне. Килимите се вдигат и слагат трудно, трудно се чистят, в тях се набива прах и микробите се размножават, което увеличава вероятността от алергии.
Снимка: Guliver / iStock
По-добре избирайте между балатум, коркова настилка, паркет или ламинат.
Балатумът е лесен за поддръжка. Има натуралеен - от юта, лен или друг плат, импрегниран с масла и смоли, който се отличава с висока трайност, щади околната среда, ниска запалимост но и висока цена. Този тип линолеум може да загние, ако не сте спазили изискванията за поставяне и поддръжка. Има и изкуствени балатуми от PVC, но те не са екологично чисти.
Корковите настилки са по качествени и устойчиви от балатума, добра топлинна изолация и висока степен на еластичност, тъй като са естествени. Освен това коркът не гние, не се поддава на въздействието на плесен и мухъл и не събира прах, така че е идеален за детската стая.
Добри варианти са и паркетът, и ламинатът. Ако избирате между тях, помнете, че първият е естествен и дълговечен, а вторият има висока влагоустойчивост.
За да е топло и удобно за игра на малкото дете, има смисъл да постилате на пода малък килим от памук, който да може да се пере лесно. Вълненият ковьор също е подходящ, но него трябва да го давате на химическо чистене и задължително да смените след 3 години, защото в него се размножават бактерии.
Задачата с тавана може да се реши по различни начини.
Най-лесно е той просто да се покрие с латекс, който не изисква химически фиксажи или лакове, почти не мирише и не отделя вредни вещества. Ако се решите на тази стъпка, за оформянето на тавана може да използвате конструкция от гипсокартон. Правоъгълните листове от този негорим материал позволяват на вашата дизайнерска фантазия да се развихри, започвайки с елегантно скрити жици на електрическата инсталация и вграденото осветление и завършвайки с преграда между стаите.
Друга опция е окаченият таван, който също изглежда добре, скрива всички неравности и жици, и има още един плюс, за който не е никак лошо да помислите (личен опит): ако съседите отгоре ви наводнят, лесно можете да поправите тавана. За детската е най-добре да изберете такъв от огнеупорен текстил, вместо от PVC.
Стените на детската стая са мястото, на което можете да се развихрите в пълнота, заедно с детето. Това е мястото, за което акрилните бои - на водна основа ще ви свършат чудна работа – те не съдържат никакви химикали и са безопасни за здравето. Съхнат бързо, издържат дълго и нещо важно – не се напукват.
Снимка: Guliver / iStock
Този вид боя може да покрие стъкло, винилови тапети или такива от плат или хартия, докато върху тапети от фибростъкло можете само да рисувате.
В магазина за тапети ще ви дадат подробна информация за видовете и техните характеристики, но сред най-качествените, екологически чисти, а и скъпи тапети е полареният – от нетъкан материал, направен от целулозни и текстилни влакна, близък до хартията и обработен с нетоксични съставки. Не се разтяга и свива, задържа се чист за дълго време, защото абсорбира бавно мръсотията и издържа на дълъг контакт с вода.
Хартиените тапети пък са най-евтини и не крият никакви опасности, но са непрактични за детската, защото са тънки и лесно се късат.
За всеки вид тапети има определени видове лепила, затова не използвайте универсално лепило – то може да съкрати срока на годност на тапета.
Повечето лепила за тапети се правят от нишесте и полимери, които са безопасни по принцип, но все пак, за да сте уверени, че избраното от вас не е токсично, попитайте изрично в магазина.
Смяната на прозорците е един от най-критични етапи на всеки ремонт.
Обикновено много хвалят дървената дограма, но понякога нейните качества са преувеличени. Смята се, че естественият материал е пропусклив, но това невинаги е така и дървото не защитава срещу влага и температурни разлики, защото обикновено има специални покрития, които не позволяват на дървото да "диша". Ако тези покрития не се обновяват на всеки 2-3 години, материалът се деформира, „измята“ и вече не се затваря плътно.
Дограмите от PVC са по-практични във всяко отношение – не реагират на големите климатични промени, не изискват защитно покритие и имат добра топло- и шумоизолация. Освен това се мият лесно.
Обзавеждането – финалният акорд на симфонията „Ремонт“, е сякаш най-сложен. Не защото мебелите трудно се композират - това вие сте обмислили още отначало, измервайки предварително пространствата, необходими за гардероба, за бюрото и т. н., а защото детските мебели задължително трябва да имат сертификат за качество и безопасност. Увренията и гаранциите в тази посока никога не са излишни.
Снимка: Guliver / iStock
Материалът OSB, съчетание от дърво и фазер, е добър, по-надежден от него е дървесно-влакнестият MDF, но най-качественият, безопасен във всяко отношение и с най-дълъг живот е естественото дърво. Търсете мебели от твърда дървесина, като дъб или бор. Единственият недостатък на дървените мебели е високата им цена.
Особено внимание обърнете на покритията на мебелите - те не трябва да съдържат консерванти. Тези вещества са предназначени за защита на дървената част от бактерии, но са отровни и могат да причинят тежки отравяния. Защото рано или късно детето ще поиска да опита със зъбите си таблата на леглото или крака на стола, затова проверявайте внимателно покритието на избраните от вас мебели още в магазина.
Еми Спасова
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари