5 грешки, с които родителите провалят детския сън
Снимка: Guliver / iStock
„Сънят в отделно легло вреди на бебешката психика“, „Не бъди егоистка, не го оставяй само в креватчето му“, и още, и още – какви ли не съвети ще чуете във връзка с приспиването. Но всъщност нещата стоят така: когато установите режим и навик на бебето да си заспива само, му създавате по-добри условия за почивка.
От определена възраст здравото дете може да си спи спокойно през цялата нощ и така да дава възможност и на нас да си поспиваме, но понякога сами пречим на естествения процес. Няма безгрешни родители, но ето как можем да поправим грешките си, изброява deti.mail.ru и съветва всички опити за регулиране на детския сън да започнат след като то навърши 4 месеца:
Превръщаме се в легло за детето
Телесният контакт е много важен за бебетата и в стремежа си да удовлетворим и себе си, и него, го приспиваме гушнато на ръце. В този случай не е чудно, че то не иска да спи в своето легло.
„Съвместният сън, който много специалисти и майки смятат за здравословен за детето, не означава, че трябва да замените бебешкото креватче“, обяснява Джудит Оуенс, ръководител на Центъра по педиатрия и разстройства на съня в детската болница в Бостън.
„Ако все пак сте допуснали тази грешка, когато детето навърши 3-4 месеца, пробвайте да го сложите в люлка или креватче още, докато е будно. Ако заплаче, вземете го на ръце, успокойте го, но не го приспивайте, а отново го сложете в леглото, за да го асоциирате със съня.“
Не отделяме храненето от приспиването
Грешка, която допускат много майки – това е кърменето непосредствено преди сън. В резултат у бебето се формира навик да заспива само на ръце и на гърдата, но така всеки път, когато се събуди през нощта, ще очаква да бъде нахранено, за да заспи отново – то просто не умее да заспива по друг начин.
Само че този навик се тренира и можете да промените ситуацията, като последното кърмене е не по-късно от 20-ина минути преди заспиване. Кърмете детето не в стаята, в която то спи, за да не асоциира храненето със съня. Когато го сложите в креватчето му, постойте до него известно време, но не го вземайте на ръце.
Притичваме при всеки писък
Снимка: Guliver / iStock
Щом бебето плаче, очевидно има нужда от нещо и трябва да го успокоите. Но да притичвате до леглото му при всяко измрънкване не е добре – правете паузата до отиването при него всеки път малко по-дълга, за да му дадете възможност да се успокои и да заспи отново самичко. Може и да ви се струва чудно, но в половината случаи става точно така.
Това обаче се отнася до малко по-големи деца. Но ако влитате в неговата стая при първия писък, е възможно бебето да започне да се страхува от тъмнината, от чудовища, защото тревожното ви поведение му показва, че може би в стаята не е безопасно. А по въпроса за чудовищата – от кого ли е научило за тях?
Практикуваме приспиване в автомобила
Патили майки и бащи ще потвърдят - ако детето е свикнало да заспива в колата или в друг вид транспорт, мозъкът му започва да асоциира движенията със съня и после трудно ще го приспите в неподвижното креватче. Понякога просто не може да заспи по друг начин, и ще сте принудени да правите кръгчета около блока с колата. И като спрете, бебето писва.
Затова, по време на кратки пътувания е по-разумно да развличате бебето, за да не заспи. Но ако не можете да го избегнете, опитайте поне това да не е често.
Приучваме бебето да заспива в пълна тишина
Ако сте свикнали бебето да заспива на тихо, ще ви се наложи да ходите на пръсти около него, да не тропвате врати, телефонът ви да е на беззвучен режим и да се погрижите за всякаква шумоизолация в близките 3-4 години. Това е безрадостна перспектива, затова не прекалявайте с пълната тишина и още от най-ранна възраст приучете детето да заспива и нормални домашни шумове: лаят на кучето, центрофугата на пералнята и т. н. да не го стряскат и будят.
Детската нервна система е много гъвкава и лесно се адаптира към околната среда.
А вие как приспивате детето най-успешно?
Адаптация Марина Атанасова
В рамките на форума бяха представени тревожните данни, които подчертават значимостта на грижата за недоносените деца и важността на профилактиката и ранната диагностика.
Снимка: Фондация „Нашите недоносени деца“
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари