По-често е свързан с депресия и хранителни разстройства
Снимка: Guliver / iStock
Ако пубертетът настъпи преди момичето да навърши 8 години, това по-често е свързано с психологически проблеми, които се изявяват в зряла възраст.
Известно е, че преждевременният пубертет е свързан с много здравни неблагополучия.
Обичайната възраст за начало на половото съзряване при момичетата е 12-13 години, но при някои това се случва още на 8-9 г. А през последните готини – все по-често.
Причините са най-различни: замърсяване на околната среда, обездвижване, наднормено тегло, консумация на подсладени напитки, ендокринни нарушения ...
Ново американско проучване на университета Корнел доказа, че момичета, които влизат преждевременно в пубертета, са много по-уязвими психически – по-склонни са към депресия, тревожност, хранителни нарушения ( анорексия и булемия), пристрастяване към дрога и алкохол, проблеми в училище.
Учените стигнали до тези заключения след проследяване на 8000 момичета от 11 до 30-годишна възраст.
Първата им констатация: средната възраст за влизане в пубертета на момичетата е 12,5 години. При тези, при които е настъпил преди тази възраст, учените установили по-чести психологически проблеми – депресия, тревожност, хранителни нарушения.
Нещо по-лошо – вместо с възрастта тези проблеми да се решат, те се задълбочавали.
„Нашето предположение е, че съществува проблем между съзряването на тялото и психологичното развитие, което не следва този темп и задържа момичето в детството. Околните очакват от преждевременно развитата девойка да се държи като възрастен човек, но тя всъщност няма тази зрялост. И това е причина за напрежение и психологически проблеми“, обясняват учените.
През последните години проблемът с преждевременния пубертет става все по-чест в цял свят.
Във Франция всяка година 1173 момичета влизат в пубертет на 8-9 г, а в САЩ проблемът е още по-изявен и засяга 30 на сто от всички момичета.
Източник : topsante.com, адаптация Мона Василева
В рамките на форума бяха представени тревожните данни, които подчертават значимостта на грижата за недоносените деца и важността на профилактиката и ранната диагностика.
Снимка: Фондация „Нашите недоносени деца“
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари