На какво се дължи въпросната тенденция
Снимка: Shutterstock
Според статистиката, в целия свят родителите, ако имат възможност да избират, предпочитат синове, а не дъщери. Така до скоро беше и в САЩ – общонационалното допитване, което е провеждано 10 пъти от 1941 до 2011 година, показва едни и същи резултати: ако родителите могат да имат само едно дете, 40% биха избрали момче, а 28% - момиче.
Новите данни, публикувани от Националното бюро за икономически изследвания на САЩ свидетелстват за това, че ситуацията по този въпрос претърпява промени.
По-рано ако първото дете е момиче, то родителите се опитваха да заченат момче. А в момента ситуацията е точно обратната – ако първото дете е момиче, това намалява вероятността двойката да има още деца. Данните от центровете по осиновяване и клиниките за борба с безплодието също говорят за това, че родителите все по-често предпочитат да имат момиче.
Както пише The New York Times, във всички култури предубеждението против дъщерите е свързано с ниския им социален статус. Синовете се възприемат като продължители на рода, а и опора на стари години. Но през последните години положението на жените в обществото съществено се промени. Въпреки че неравенството и сексизма все още са тук, жените имат възможност да получат добро образование и да имат кариера. И в момента сред завършилите колеж повечето са момичета, а не момчета.
В семейството жените също играят по-важна роля – взимат решения и изкарват пари. В същото време, младите мъже дори и с висше образование трудно намират работа и въобще трудно се устройват в социума. Освен това се замесват в скандали, свързани със сексуални посегателства, както и се свързват с масовите убийства в училищата.
В американското общество нараства убеждението, че е по-лесно да отгледаш момиче, отколкото момче – те са по-спокойни и послушни, добре се държат в училище (или поне не стрелят в него), учат се по-добре, по-лесно се вписват в социума и т.н.
„Появи се някакъв страх от момчетата и неприятностите, които биха могли да предизвикат, - пояснява психологът Майкъл Томпсън. – Родителите си мислят: „Изведнъж сина ми ще има синдром на хиперактивността и дефицит на вниманието, ще има проблеми в училище, няма да може да си намери работа… За момчето животът е малко по-сложен, отколкото за момичето.“
Надя Горанова
Шер и Грег Олман на обложка на албума им „Allman and Woman“ през 1977 г. в Лос Анджелис. Снимка: Getty
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари