Как деца и родители да изградят щастливи взаимоотношения
Снимка: Guliver / iStock
Не е нужно да опитвате да направите децата си на всяка цена щастливи, особено тийнейджърите, които се дразнят от всичко, обяснява психологът Людмила Петрановска и дава своите 7 правила за възпитание.
1. Не се чувствайте постоянно виновни
Колкото по-съзнателни и отговорни са родителите, толкова по-зле се чувстват, нервничат и преживяват, ако не са успели да се справят с нещо както трябва. Ако са повишили тон, наругали или обратното – прекалено са хвалили хлапето.
И то е особено неспокойно, ако родителите му постоянно се чувстват неуверени, виновни, уплашени да не допуснат грешка или да се отклонят от най-правилното решение. Това е особено тежко за малките деца.
2. Не лъжете детето
Лъжите на възрастните нараняват децата. Те се объркват, когато големите говорят едно, а вършат – друго.
Например, когато непрекъснато твърдят, че правят „всичко за детето“, а на практика нищо от това, което хлапето иска, не се случва. И дори не го питат.
В този случай децата не знаят какво да очакват от нас и на какво да разчитат.
3. Не си поставайте за цел да направите детето щастливо
Това е капан за много съвременни родители. Те се опитват да направят така, че детето им да е щастливо. Как може да вярват, че това е възможно?
Представете си, че някой опитва да направи вас щастливи, а вие преживявате нещастна любов.
Колко напразно пропилени ресурси ... И се чувствате виновни, че в този момент сте нещастни. Не стига, че ви е зле, а и ви става още по-гадно, че сте подвели и близките си.
Детето също то може да преминава през труден етап, да е в депресия, да се е разделило с любим, да е загубило приятел или изживява лична криза ...
4. Живейте своя живот, не се опитвайте да наставлявате хлапето
От родителите се иска да живеят пълноценно и да бъдат внимателни с детето. Това не значи, че трябва да правите това, което то иска и винаги да бъдете с него. Нужно е винаги обаче да поддържате връзка.
Ако усетите, че му е нужна помощ, е добре да сте готови да зарежете всичко и да му отделите внимание. Този план за действие обаче е за действително сериозните моменти.
Снимка: Guliver / iStock
5. Не се страхувайте, че ще го нараните
Без да искаме ние всеки ден травмираме децата си. С това, че ходим на работа, че им забраняваме им да гледат 24 часа анимационни филми или да ядат непрекъснато и само сладолед ...
И децата растат травмирани. Целта е да има само микротравми.
Ако не губите връзка с детето – няма нищо страшно. То ще ги преживее и постепенно ще се адаптира.
6. Не искате 24 часа да си играете с детето – нормално е!
В миналото младата майка никога не е оставала сама с детето си. Богатите са имали слугини, бедните – големи фамилии. А днес родителите не могат да пуснат детето само на улицата. Семействата са малки – майката остава сама, таткото е на работа. И ситуацията става адска – на детето му е скучно, то иска да си играе с мама, защото с нея прекарва повече време.
Майката не може да си позволи това, защото няма време. И на нея ѝ е зверски скучно.
За зрялата жена е неестествено да се увлича от игри, които забавляват 3-годишното дете.
Родителите трябва да помислят, как да осигурят на детето си компания. Уговорете се с приятели децата веднъж да играят у вас, а в друг ден - у тях.
7 . Оставете тийнейджъра на мира
Ако той иска да лежи на дивана с телефон в ръка – това е напълно нормално. Така се изявява неговият протест и отказ да живее по вашите правила.
Когато вие сте активната страна – давате идеи, опитвате да го мотивирате, давате решения ... той се отдръпва. И колкото повече му скачате по главата, толкова повече той се затваря.
Оставете го. Дайте му да разбере, че вие няма да го закачате.
Родителите често ме питат – как те по-леко да преживеят тийнейджърската възраст на детето си.
Давам им три съвета – секс, работа и алкохол (смях в залата). Това на майтап, разбира се.
И сега – сериозно. Занимавайте се със себе си и със своите задачи.
Източник: ezhikezhik.ru, адаптация Мона Василева
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари