Можем ли да го предпазим и как да не усложняваме състоянието
Снимка: Guliver / iStock
Всяко трето дете у нас има някаъв вид алергия. Тя обикновено се проявява от най-ранна възраст със суха, чувствителна и склонна към раздразнение кожа. Процентът на кожните алергии през последните години се увеличава. Най-много са децата с атопичен дерматит, обяснява доц. д-р Жана Казанджиева, дерматолог от Александровска болница.
Състоянието и генетично заложено, но ако средата, в която малчуганът се отглежда, е пълна с алергени, състоянието му се усложнява.
А колкото „по-цивилизовано“ живеем, толкова повече и околната среда се пълни с алергени. Всички екстри на съвременния живот добавят изкушения.
Още от най-ранна възраст – плюшени играчки, козметика, обеци, парфюми и каквото още се сетите, повишават чувствителността на детската кожата, като вкарват допълнителни „модерни“ алергени.
Плюшените играчки не са добър подарък за алергичните малчугани. А най-често детето получава пухкаво зайче или мече още преди първия си рожден ден.
Колкото и да се опитваме да поддържаме чисти косматите приятели, в тях се крият акарите на домашния прах.
Тези паякообразни са едни от честите причинители на атопичен дерматит. Ако все пак имате повече плюшени играчки, е добре да „влизат“ често в пералнята. Повечето могат да се перат. Проверете етикета.
Козметика
Ако детето е със суха и чувствителна кожа още от най-ранна възраст, е разумно да намалим до минимум употребата на козметика. Задължително е всички мазила, които слагаме върху кожата му, да се купуват от аптеката.
Така наречената „медицинска козметика“ за бебета и деца с чувствителна кожа е с минимално количество съставки, които са потенциални алергени.
Детето, което с прекалено суха и чувствителна кожа, не трябва да се къпе с прекалено гореща вода.
Сапунът също трябва да се избягва, особено домашният.
Най-разумно е вместо сапун да се ползва почистващо олио или измиваща пяна. Те не само почистват кожата, но също така хидратират и омазняват.
Съветът на дерматолозите е по възможност козметиката за деца и бебета с чувствителна кожа да се купува само от аптеките.
Храни
Ако детето има някаква алергия - към ядки, шоколад и краве мляко, е добре да се избягват, поне докато то израсне достатъчно.
Тези храни се въвеждат възможно най-късно, много внимателно и постепенно.
Обеци
Когато продупчим ушите на бебето и сложим първите обеци, от най-ранна ранна възраст „вкарваме“ в тялото му допълнителни алергени.
Обецата е в постоянен контакт с наранената от процедурата кожа. Дори и да е златна, тя винаги съдържа примеси от метали – най-често никел и кобалт.
С течение на времето носенето на обеци постепенно допринася за развитие на никелова алергия.
Съветът на дерматолозите е първите обеци да са „медицински“, чийто състав и проверен.
Парфюми
Парфюмите, дори тези, които са предназначени за деца, крият риск от алергизиране.
Ароматите са най-честият алерген в козметиката. Едва след тях се подреждат консервантите.
Ароматите са над 5000 и съдържат повече от 100 алергена. Не се знае кои могат да причинят алергия при конкретното дете.
Използвайки парфюми от ранна възраст, хлапето може да развие повишена чувствителност към някоя от съставките, предупреждават алерголози.
Декоративна козметика
Съвременните тийнейджри – момичета и момчета, без разлика в пола, масово си правят кичури, изрусяват се, боядисват се, гримират се и то от все по ранна възраст.
Когато обаче кожата е чувствителна и е склонна към алергии, „разкрасителните” процедури и цялата тази химия трябва да се отложи възможно най-дълго, предупреждават лекари.
Това в пълна сила се отнася и за татуировките – временни и постоянни.
Веселина Мончева
Медената къщичка е красива и ефектна украса за празника, която може и да се яде.
Снимка: Shutterstock
Полезните навици да се хапват полезни храни могат да помогнат на детето за този проблем.
Снимка: Shutterstock
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари