Какво да правим
Снимка: Shutterstock
Пускате на малкото филмче, за да отдъхнете за малко и след пет минути то започва да плаче. Не че е видяло нещо тъжно, което би предизвикало сълзи, а просто защото се е изплашило. И вече не ще и да чуе за въпросното филмче, буди се нощем с рев и т.н.
Много деца имат подобни фобии в ранна възраст. Плашат се от различни анимационни и филмови герои – от „Костенурките нинджа“ до Карабас-Барабас. И какво да направим, за да прекратим подобни плашещи асоциации?
Може да има проблем със сюжета
За начало е добре да разберете от какво точно се е изплашило детето. Ако не сте гледали филмчето заедно, предложете да го направите и попитайте какво точно е обезпокоителното за малкото. Може да е неприятна ситуация (тъмна и страшна гора или момент, който е мъчителен за героя). Ако детето се е изплашило от страшна ситуация, която после завършва добре, опитайте да преодолеете плашещия момент, за да видите какво се случва след това.
Може проблемът да е в героя
Ако проблемът е с лош персонаж, който прави пакости, и с това плаши децата, то тук много помага обсъждането. Седнете с детето и поговорете какво точно го притеснява в държанието на героя. Ако във филмчето няма подсказка, измислете я сами – този или онзи се държи така, защото еди си какво. Има момент, в който детето просто да не харесва как изглежда героя и тогава наистина нищо не може да се направи, това е въпрос на вкус. Кажете му, че няма нищо лошо да не харесва това или онова.
Не взимаме решения, вместо децата
Важно е да достигнем до истината и да изясним причината. Понякога резултатите могат да бъдат неочаквани. Например детето да се бои от факта, че героят във филма изглежда мил, а се държи ужасно и това е нещо, което малките трудно приемат, поради липсата на житейски опит.
Родителите понякога решават, че знаят причината за сълзите и започват да я внушават на детето – мислят си например, че проблемът е в тъмната и страшна гора, а всъщност плашещото за малкото е музиката в този момент. Именно затова е добре да говорите и да се опитате да разберете от какво точно идва проблема.
Текст: woman.rambler.ru, адаптация: Надя Горанова
Колкото по-голяма е ежедневната заетост на хората, толкова по-високи са резултатите им на тестове.
Снимка: Shutterstock
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари