Акушер-гинеколог с добри съвети за менюто и риска от падане на бъдещите майки
Илюстрация: Guliver / iStock
През зимата вкусовете се променят и това се наблюдава не само при бременните, но и въобще при бозайниците – всички ни тегли към по-сладки, по-мазни и питателни храни. Така организмът се опитва да получи бърза енергия, която да се превърне в мазнини, които да бъдат естествена защита от студа. Затова не е чудно, че до пролетта често се случва да натрупаме няколко излишни килограма.
За бъдещите майки обаче този излишък може да стане проблем, затова и лекарите съветват да контролирате порциите, обяснява акушер гинекологът Наталия Зимина.
За да удовлетворите „двойния“ апетит в това време и да не наддавате прекалено:
Снимка: Guliver / iStock
- Старайте се да консумирате бавни въглехидрати: зърнени храни, пълнозърнест хляб, плодове и зеленчуци, богати на фибри.
- Важен елемент на зимното меню са протеините: месо, риба, извара, яйца. Те не само създават усещане за ситост по-дълго време, но и подхранват клетките на плода.
- За да си набавите нужните витамини в студения сезон, предпочитайте не толкова екзотични и цитрусови, а плодове, характерни за вашия регион: ябълки, круши, дюли...
Този съвет се налага, защото вносните плодове и зеленчуци са обработени, за да се съхранят по.дълго, и тази химична обработка може да увеличи риска от развивате на алергии и да провокира нежелани реакции.
Освен това, въвеждането на нови и непривични до момента хранителни продукти, дори да са полезни, може да се възприемат различно от организма, който е в „интересно положение“.
- Ако наблюдаващият лекар прецени, може да ви посъветва да пиете специални комплекси за бременни, които съдържат нужните витамини и минерали в точните количества.
Тези препарати са различни по състав и по дозировка на отделните елементи и затова е редно да се подбират строго индивидуално.
Внимавайте с походката
Подхлъзванията и паданията представляват риск за бъдещите майки особено през зимата, когато навън е заледено и заснежено. При бременните центърът на тежестта на тялото се променя заради растящия корем, стойката на тялото - също, координацията се влошава, ставите не са добре фиксирани и трудно пазите равновесие.
Изходът:
- Вървете по-бавно и по-внимателно от всякога, гледайте внимателно в краката си, подбирайте удобни обувки, които не се пързалят. Вървете „като пингвин“ – с малки стъпки и леко сгъване в коленете.
- Стъпвайте с цяло ходило, а не само на пета или на пръсти, нека ръцете ви винаги да бъдат настрани, а не в джобовете, примерно, за да пазите по-лесно равновесие.
- Ако все пак се случи да паднете, опитайте се да се приземите по дупе или настрани, и когато се подпирате на ръцете, опитайте да не ги сгъвате.
- Ако сте в началото на бременността, не драматизирайте излишно зимните ситуации – няма смисъл да се държите като кристална ваза, защото природата си знае работата – в маминия корем бебето е защитено добре и случайните падания рядко биха довели до неприятни последствия за него, особено в началото на бременността.
Но внимавайте да не падате по корем особено през третия триместър, защото падането може да доведе до контракции и преждевременно отделяне на плацентата, а те – до необходимост от спешно раждане.
Снимка: Guliver / iStock
- На финалната права бъдещата майка трябва да удвои вниманието си не само по време на разходки, но и при посещенията в басейна или спортните занимания за бременни.
- Ако след падането почувствате тежест или болка в ниската част на корема, или пък ви се вие свят, а движенията на бебето станат по-активни, или обратното – една ги усещате, веднага отивайте при своя гинеколог. Консултирайте се моментално с него и ако забележите кръвотечение или изтичане на околоплодните води. Изобщо, ако паднете, дори да се чувствате добре, но имате синини отидете на лекар, а ултразвукът няма да е излишен.
- Не се плашете, ако ви препоръчат да направите рентгенова снимка или томография – ползата от точна диагностика превишава потенциалния риск.
Източник: parents.ru, адаптация Марина Атанасова
В рамките на форума бяха представени тревожните данни, които подчертават значимостта на грижата за недоносените деца и важността на профилактиката и ранната диагностика.
Снимка: Фондация „Нашите недоносени деца“
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари