Как да се грижим за себе си след раждането

Тези съвети биха помогнали на всяка жена, която не се чувства във форма

17 Ноември 2018 г.
Как да се грижим за себе си след раждането

Снимка: Guliver / iStock

Следродилната депресия е съвременна болест – това го твърдят американски учени. От 10 до 15% от жените се сблъскват с нея, а при всяка втора млада майка с депресия тя протича в сложна форма: започва да чувства отпадналост, тъжна е безпричинно, не вижда смисъл в живота… След физиологичните проблеми на майчинството настъпват и психологически.

Но бременността и раждането са вълнуващо пътешествие и подготовката за него е необходима на всяка крачка от него.

Събрахме няколко съвета за това как да се защитаваме от стреса и да добием увереност в своя нов майчински статус. Може да ви звучат тривиално, обаче наистина помагат, при това на всяка жена, която не се чувства в най-добрата си форма.

Баланс на съзнанието

Мама ми е разказвала, че след раждането е изпитвала болезнени проблеми, докато е опитвала да си върне предишната форма. Например тези, че докато тялото се избавя от течностите, натрупани по време на бременността, постоянно ти се ходи до тоалетната; че гърдите стават много чувствителни, а хормоналните изменения рязко променят настроението.

„Ти се нагаждаш към новия си живот, новото човече в него и новото си тяло и скоро започваш да изпитваш невероятно изтощение от недостига на сън. Всичко това влияе на самочувствието и те кара да се чувстваш неуверена…“

Само че изводът, според мен, е да не се предаваме на депресарските настроения, защото сме силни по природа, а и притежаваме майчински инстинкти. Следните няколко неща също помагат да се приспособим към новия живот и да го направим по-хубав:

1. Разхождайте се – свежият въздух наистина върши чудеса! При жените, които се разхождат сред природата поне час на ден, се подобрява производителността на мозъка и се подобрява настроението, показват научни изследвания.

Облечете якето и излезте навън, за да прочистите съзнанието си.

2. Общувайте с приятели – понякога се случва да сме принудени от обстоятелствата да останем с бебето за дълго сами. Все пак, постарайте се да запазите отношенията с приятелите и познатите си, запознайте се с млади майки във вашия квартал. Това дава възможност да обсъждате своите мисли с хора, които преминават през същото, през което и вие.

Снимка: Guliver / iStock

3. Дайте си време – важно е да накарате бащата на детето да участва в грижите за него, за да имате възможност да си поемете дъх, например, да вземете дълга вана, да погледате филм, за потичате с приятелка – всичко, което харесвате, за да можете да се разсеете и освежите.

4. Обръщайте внимание на съпруга си – това е много важно в моменти, когато депресията ви кара да виждате всичко в мрачни тонове. Не забравяйте колко много се обичате и колко много можете да дадете един на друг, не допускайте в отношенията ви да се създаде пропаст само, защото сте прекалено заети, прекалено уморени или нещо друго.

Сексът след раждането е съществена част от вашето възстановяване, пък и тялото се нуждае от удоволствие.

5. Баланс на тялото – това да се чувстваш добре в кожата си е също много важно, а сред най-разпространените проблеми на младите майки е липсата на увереност в своето тяло. За разлика от моделите, които се завръщат на подиума месец-два след раждането, много жени с оплаквания от следродилна депресия не успяват да си възвърнат формите и килограмите толкова бързо и това ги кара да се чувстват отчаяни, да започват строги диети и физически тренировки.


Но на тялото му е нужно време, за да се адаптира и е най-разумно да се консултирате с лекаря си какво да направите, за да се почувствате по-добре. Бременността може да ви е  променила доста, но не забравяйте, че тези промени са символ на новата ви житейска роля и на факта, че сте дали живот.

Запасете се с търпение, и както се казва, „бързайте бавно“.

6. Купете си дреха, която много, ама много ви харесва и ви отива. Тя ще повдигне духа, ще подчертае красотата ви. За да не вземете нещо, което просто ви харесва, но не е вашия тоалет, припомняме мисълта на Коко Шанел: „Разкошът трябва да бъде удобен, иначе не е разкош.“

Затова не се разделяйте с удобните джинси – най-практичната дреха във всеки гардероб. Помислете как да оформите стил, който ви отива и описва най-добре и изтъквайте новата си външност.

Снимка: Guliver / iStock

7. Ценете своята външност. Да, това е сложно, обаче постарайте се да се събуждате с чувство на радост и удовлетворение от себе си, да се уверявате в това и да се грижите за косата, ноктите и грима си – това винаги работи.

8. Хранете се балансирано. Заредете хладилника с хубави и полезни продукти и не се лишавайте от тях, защото всяка диета води до намаляване на енергията, умора, изблици на нетърпение и злоба. Не пропускайте хранене и разучете няколко рецепти, които могат да се приготвят бързо и са вкусни.

9. Спете колкото може повече. Най-известният начин е да дремвате заедно с детето. Използвайте за това всеки възможен момент – ако не можете да заспите, просто си полегнете със затворени очи, за да съхраните енергията си.

10. Съсредоточете се над своите положителни страни и черти – очи, усмивка, умението да виждате смешната страна на нещата – всичко това окрилява. Повтаряйте си, че сте красив и добър човек!

Алина Колесникова, heroine.ru

Да поговорим

8 открития, които правим след раждането

Да поговорим

Как Джанет Джаксън отслабна след раждането

Новини

Мила Кунис разказа как е отслабнала след раждането

Здраве

5 тайни на Дженифър Лопес за божествена фигура след раждането

Още от

На тези полезни навици е добре да научите и децата.

Снимка: Shutterstock

Какъв тип сте според това как похапвате между храненията

За жените е важно да започнат да водят правилен начин на живот още от юношеството, когато организмът се оформя.

Снимка: Shutterstock

10 важни съвета за женското здраве и психика

Бременна сред поле от цветя. Снимка: Shutterctock

Носът на бременната набъбва. Момче ли чака

Жена пие вино. Снимка: Shutterstock

Не знаех, че съм бременна, консумирах алкохол

Ето за какво още да следят бъдещите майки.

Снимка: Shutterstock

Важните симптоми по време на бременност през всяка една седмица (Част 2)

Коментари

Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар

Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание.

Виж всички коментари

Най нови

Има сигнали, които издават, че любовта е приключила.

Снимка: Shutterstock

Мъж, който си е полегнал и дреме. Снимка: Getty

 

Вижте още

Снимка: Guliver / iStock

Здраве

Ръст и тегло на бебето до 1 година

Какви са нормите месец по месец и на какво може да се дължат отклоненията от тях

Снимка: Guliver / iStock

Здраве

9 ранни признака на аутизъм

Главната задача на родителите е да ги разпознаят

Илюстрация: Guliver / iStock

Здраве

Ужас: детето има глисти

Как да разпознаем паразитите и какво може да направим

По възраст

Мъж, който си е полегнал и дреме. Снимка: Getty

 

Мнение на специалиста

11 признака, че партньорът ви е инфантилен

Защо някои мъже си остават непораснали деца

Колкото по-рано стартирате заниманията по математика, толкова повече ползи ще извлече детето.

Снимка: Shutterstock

Образование

Учени доказаха ползите от ранните занятия с математика

Тези занимания помагат на децата в бъдеще

Майка кърми бебето си. Снимка: Shutterstock

Майка гушка бебето си. Снимка: Getty

 

Хранене

Кърмачето се оригва и повръща. Защо

Всяко второ бебе неволно връща част от кърмата, състоянието минава от само себе си

Софи Търнър и Перегрин Пиърсън. Снимка: Instagram

Заедно

Софи Търнър поздрави приятеля си за годишнината му

Британският аристократ и наследник на 4-ти виконт Каудрей Перегрин Пиърсън навърши 30 години