Доскоро се предполагаше обратното
Снимка: Shutterstock
Разкъсвани от дилемата майчинство или работа, все повече жени отлагат създаването на потомство. Ако пък успеят да го вместят някак си в изграждането на кариера, ги измъчват угризения, че са лоши майки, защото не отделят достатъчно време на рожбите си.
Няма място за подобни притеснения, успокояват специалисти от Калифорнийския университет под ръководството на проф. Рейчъл Лукас-Томпсън. Жените, които прекъсват майчинството си и тръгват на работа, са по-добрият житейски модел на поведение от тези, които предпочитат да си стоят вкъщи, твърдят учените.
Доскоро се смяташе, че домакините възпитават децата си по-добре, защото се посвещават изцяло на отглеждането им и така ги предпазват от много физиологични и психосоциални проблеми.
Изследването обаче доказва, че професионалната реализация на майката не влияе негативно на децата ѝ. Напротив, плюсовете са много повече, отколкото евентуалните минуси.
На първо място, завръщането на работа означава стабилизация на семейните доходи, което снема нивото на стреса при майката. А спокойната за бъдещето и усмихната майка е най-доброто, което тя може да осигури за щастието на всяко дете.
Освен това професионалната и социалната активност поддържа жената във форма, придава ѝ увереност и самочувствие, зарежда я с позитивна енергия и така я прави идеалният модел за подражание и успешна реализация, казват учените.
Източник: Мениджър нюз
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари