Рецепти от килера на нашите баби, които помагат при ухапване от насекоми
Снимка: Guliver / iStock
Комари, паяци, пчели, оси, стоножки - нашите баби имат стотици домашни рецепти, с които успокояват болката и сърбежа след нашествието на жилещите. Те са от полза и днес, когато наоколо няма аптека. С продукти, които има под ръка, всеки може да помогне. Ето някои от тях.
Компрес с бял оцет успокоява всяко ужилване
Традиционният компрес е с бял или с ябълков оцет и може да се прилага върху всяко ужилване. Благодарение на високата концентрация на ябълчена киселина, той успокоява.
Същата работа върши и лимоновият сок (може просто да сложите едно резенче лимон на мястото на ужилването, като го превържете с бинт, за да се задържи отгоре)
Някои билки са от полза да се втрият в кожата
Магданозът помага при ухапване от комар. Стрийте между пръстите си няколко листа магданоз и със сока, който те са отделили, намажете ухапаното.
Друго решение е, ако имате под ръка листа от касис или цветове на здравец.
И още едно решение – с парче лук или разрязана на две скилидка чесън намажете мястото на ухапване.
Възпалението се успокоява от сода бикарбонат
Възпалението и болката се успокояват от сода за хляб (1 супена лъжица сода се разбърква с 1 супена лъжица вода). Кашата се нанася върху ужиленото. Може към тази смес да добавите и няколко капки лимон.
Друг вариант е да намокрите един аспирин и, когато се размекне, с него да намажете ужиленото.
Наложете ухапаното с праз
След ходене в трева, може да станете жертва на ухапванията от пълзящи насекоми от семейството на стоножките, които са свързани с обрив, сърбеж и болка.
Отрежете един стрък праз откъм мустаците и с разрязаното намажете местата, които са зачервени и ухапани.
Сокът, който отделя празът, успокоява сърбежа, ограничава пъпките и зачервяването.
Снимка: Guliver / iStock
Ако това не помогне, заложете на оцета.
Ако ухапванията са повече, може да направите вана с ябълков оцет и да натопите крака, ръката и да постоите в разтвора 15-20 минути.
Топло и лед при ужилване от пчела или оса
Отстранете с пинцета жилото като го хванете възможно най-близо до кожата, така че да не го скъсате. След това измийте раната с вода и сапун и я дезинфектирайте.
Болезненото ужилване предизвиква оток. За да спрат разпространението на отровата, нашите баби са доближавали до мястото запалена цигара – много внимателно, без да се докосва кожата.
Днес препоръчват по-безопасни методи – като затопляне за 2 минути с насочена гореща струя на въздуха на сешоар, а след това студено – налагане с кубче лед увито в носна кърпичка. Това успокоява не само възпалението, но и болката.
Живовляк за нажулено от коприва
Вземете едно листо живовляк и то стрийте между пръстите си. След това нанесете върху мястото, където се е допряла копривата. Ако има нужда, повторете намазването. По принцип ефектът на облекчение идва бързо и е невероятен.
Същият ефект имат и бъзовите листа – без значение дали ще са от дърво или от храст.
Мона Василева
В рамките на форума бяха представени тревожните данни, които подчертават значимостта на грижата за недоносените деца и важността на профилактиката и ранната диагностика.
Снимка: Фондация „Нашите недоносени деца“
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари