Какво да направите, преди да го види лекар
Снимка: Guliver / iStock
Всички бебета падат, факт. И всички родители се паникьосват - нормално.
Докато децата растат, ще си направят не една цицина и често падат точно в първата си година, докато се учат да ходят, или докато възрастните не ги гледат.
Травмите, колкото и да е чудно, стават по-често вкъщи, където са налице всички условия да се предотврати опасността. Но миг невнимание и бебенцето, поставено в средата на канапето, се претъркулва и тупва на пода…
Често най-тежките удари детето получава не на площадката за игра или в градината, а под носа на майка си.
Какво е нужно да знаете, за какви симптоми трябва да внимавате? Ето на какво да обърнете внимание и какво да предприемете, преди да пристигне лекарят – споделяме изстрадани съвети от letidor.ru.
Как се удрят децата
Ако бебето падне, най-често си удря главата, защото тя е най-тежката част от тялото му в ранна възраст. Родителите често мислят, че ако детето падне от леглото на килима, не може да има сериозни увреждания, защото няма и признаци за тях. Друго е, ако детето падне от столчето за хранене и си удари главата в плочките на пода – ще се появят и цицини, и синини.
Но опасно е и едното, и другото, просто в първия случай не се вижда точката на удара и родителите не се обръщат за помощ, разчитайки, че всичко ще се размине само с уплахата на бебето.
Но това не значи, че паданията са без последствия – лекар трябва задължително да види детето след като се е ударило.
Снимка: Guliver / iStock
Симптоми за сериозни травми на главата
Извикайте веднага лекар, когато детето падне, но докато той пристигне, наблюдавайте много внимателно реакциите на детето и обърнете внимание на лекаря за следните симптоми:
Детето е неподвижно - до падането е било активно, пълзяло, скачало или тичало, а след падането лежи и не мърда.
Конвулсии - ръцете и краката на бебето потрепват неволно, както и клепачите.
Нарушена координация - това може да се наблюдава у дете, което вече умее да седи и да държи играчки и други дребни предмети. Например, преди падането е могло да прибира кубчета в кутия, а след като се е ударило не може да улучи кутията - ръката не го слуша. Ако детето вече ходи достатъчно уверено, а след падането не може да стои или пада след две-три стъпки.
Слабост - преди да падне детето е било жизнерадостно и с удоволствие си е играло и е реагирало активно на усмивки и прегръдки и на мамината реч, а след падането се е появила слабост и вяли движения.
Повръщане - такава реакция се наблюдава не само при бебета, но и при по-големи деца и може да бъде един от симптомите за сътресение на мозъка.
Силен плач – всяко дете плаче от болка, от страх или по друга причина, това обикновено е нормална реакция. Друго е, ако след падането бебето мълчи – възможно е да е имало кратковременна загуба на съзнанието.
Кръвотечение от носа – това състояние може да бъде опасно и да говори за травма на черепните кости. Кърваво или прозрачно течение могат да се появят и от ушите.
Загуба на съзнанието - в този случай детето не само лежи неподвижно, но и очите му са затворени, а тялото - отпуснато.
Първа помощ
Ако детето е паднало, а вие не забелязвате сериозни увреждания на кожата, ако не е загубило съзнание, вземете го в ръце и го успокойте, погалете, предложете му да го накърмите, дайте му вода.
Снимка: Guliver / iStock
След това е желателно да го види лекар.
Ако сте забелязали някой от описаните симптоми, незабавно извикайте бърза помощ. Ако бебето не е в съзнание, потупайте го по лицето, повейте пред лицето му, поднесете му да вдиша амоняк.
Ако подозирате, че е увредило някой от крайниците си, постарайте се да ги фиксирате така, че то да не ги мърда, за да не размести, но в никакъв случай не се опитвайте сами да намествате костите.
На мястото на удареното можете да сложите лед, увит в марля, дори и да нямате лед, някой продукт от фризера ще свърши работа – замразен грах например. Увийте го в мек плат и подръжте там, където се е зачервило. Ако има рана, обработете я с кислородна вода, за да спре кръвта и сложете стерилна превръзка, докато дойде лекарят.
Откъде падат най-често децата?
Разбира се, те могат да паднат отвсякъде, но ето кои са най-често разпространените ситуации – длъжни сме да ви предупредим.
Спалнята на родителите
Често не можем да научим детето да спи в своето легълце и по време на дневния сън го оставяме на нашето легло. В съня си детето може да се преобърне, да стигне до края на спалнята и да падне.
Снимка: Guliver / iStock
Мерки за безопасност: Сложете навито одеало по краищата на леглото, което ще бъде своеобразна бариера, а на пода пред спалнята поставете възглавници, одеала или други меки предмети, които да облекчат последствията от евентуален удар.
Столчето за хранене
Децата действително падат от него, за съжаление, защото то е високо и невинаги стабилно, когато малкото започне да се върти и добие сили да се клати на него.
Мерки за безопасност: Винаги прикрепвайте детето за столчето с ремъците, които то би трябвало да има - дори вие да седите съвсем близо до него. Така бебето ще добие навик да стои прикрепено. И никога не го оставяйте без надзор! Може и да ви се налага спешно да отидете до другата стая, но го направете само, ако сте взели детето на ръце, или го занесете със стола – обикновено тези столчета са на колела.
Ако още не сте купили столче за хранене, изберете го много внимателно, така че да бъде максимално стабилно.
Плотът за повиване
Педиатри непрестанно предупреждават родителите никога, нито за секунда да не оставят бебетата си сами на плота – дори когато те още не могат да се преобръкат. Обикновено тези плотове са високи – на нивото на кръста на майката и опасността от сериозен удар е реална.
Мерки за безопасност: Единственото, което можем да препоръчаме е никога, при никакви обстоятелства да не оставяте детето без наблюдение, докато е на плота за повиванее – дори да е само, за да вземете бебешката пудра от съседния рафт.
Бебешката количка
Причините за падането от колички и люлки са две – или са лошо закрепени за колелата, или то се е облегнало на едната ѝ страна и я е преобърнало.
Мерки за безопасност: Не оставяйте детето без надзор в количката, особено, ако вече се е научило да седи – винаги го пристягайте с ремъците за безопасност.
Детското столче в автомобила
Паденето от него може да стане най-вече при рязко спиране, или когато детето е успяло да се изправи наполовина от него, а рисковете да увреди някоя част от тялото си са големи, въпреки, че пространството е ограничено.
Мерки за безопасност: Пристягайте детето с ремъците за безопасност абсолютно винаги – даже ако ще пътувате не повече от 5-10 минути. Нямате представа колко са бързи и маневрени малките, или може би имате…
От ръцете ви
И бебетата, и татковците обичат да си играят на „Ф-ъ-р-р“ и да подхвърлят дедето над главата си. Или пък да го носят на рамене – любимо забавление е наистина, обаче падането от височината на възрастен човек за детето може да се окаже изключително рисковано начинание!
Мерки за безопасност: Бъдете нащрек, когато вие или някой член на семейството реши да зарадва бебето с подобна игра. Никакви възглавнички и ремъци не могат да помогнат в този случай, затова по-добре да не рискувате – поиграйте си с детето на коленете.
Чрез игра с детето може да бъдете полезни и за някои важни умения за неговото развитие.
Снимка: Shutterstock
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари