10 стъпки, които да извървите с голямото дете срещу ревността
Снимка: Guliver / iSock
Предстои промяна – семейството ще се увеличи с един член и вашият син/дъщеря ще има сестричка/братче. Това налага лека подготовка на детето и да направим така, че идването на бебето да не породи ревност.
Защото то подсъзнателно усеща, че ще дели на 2 не само майчината любов и свободното ѝ време, но и всичко останало.
Как да организираме подготовка?
1. Възложете на детето да избере дрехи за изписването на бебето от болницата.
Това е първа и доста безболезнена стъпка, защото лесно се превръща в игра. Направете процеса забавен и смешен.
Естествено няма как да очаквате, че хлапето само ще направи избора.
2. Нека то подреди и украси стаята за посрещането
Ако сте започнали подготовката по-отрано, може да се посъветвате с детето в какъв цвят да боядисате стаята. А, ако то е на възраст да помага, може да изработи украса за стените.
Идете заедно в магазина – нека то избере някоя играчка или украшения за детската стая.
3. Вземете го с вас по време на някои от прегледите при лекаря
Нека „види“ бебето на видеозона, да чуе ударите на сърчицето му ... Обяснете му подробно какво се вижда на екрана.
4. Четете заедно книжки
Подберете такива, които са свързани с темата – „Ще имаме бебе“.
Примерът, който се сещам, е с поредицата за костенурката Франклин – Франклин ще си има сестричка. И в нея на достъпен език е разказано дори повече от това, което вълнува по-голямото дете при идването на малката Хариет.
5. Гледайте заедно албуми и снимки
Така ще се върнете отново към щастливите моменти, когато той също е бил бебе.
Снимка: Guliver / iStock
Покажете на детето тези снимки, които сте направили в деня на неговото изписване от болницата, разкажете му как смешно се е хранило, как е цапало памперса, как само е хванало лъжица, за да яде пюре, или пък как сте пътували към морето ...
И като си припомни моментите, в които то е било малко, с повече ентусиазъм ще посрещне и бебето.
6. Покажете му , че винаги ще бъдете до него
Детето има опасения, че няма да имате достатъчно време за него, след появата на братчето/сестричката. И за някои хлапета тази мисъл е доста тревожна. Затова намерете начин да отделяте повече време от обичайното.
7. Винаги отговаряйте на въпросите му
Когато то установи, че майка му е бременна или след това, когато кърми бебето, детето има куп въпроси. Може точно в този етап да започне да пита от къде се е появило бебето? Как е „влязло“ в корема на мама?
Отговаряйте винаги разбираемо, съобразно възрастта на хлапето.
Ако то е на 3-години, просто му кажете, че бебето расте бавно в корема на мама, но още е малко и не е готово да се роди. И, ако то е особено нетърпеливо – обяснете, че ще чакате, докато завали сняг, например. Или да мине рожденият му ден.
8. Поставете му по-различни задачи
Покажете на детето, че особено цените неговата помощ . Давайте му прости, но отговорни задачи. Помолете го да донесе чист памперс или да се включи в масажа на бебето, като сипва олиото на гръбчето, например.
Тези дейности сближават децата, независимо от разликата във възрастта.
9. Слушайте какво ви казва
Насърчавайте детето да говори за своите чувства. И бъдете особено търпеливи след появата на новия член във вашето семейство. Защото за детето е трудно да приеме, че няма да е център на семейната Вселена.
Говорете с него за страховете и опасенията му, уверявайте го, че въпреки промените, които предстоят, вие ще продължавате да го обичате също така силно както и преди.
10. Повече време заедно
С идването на бебето, задължения, особено на майката, стават много повече. Въпреки това, се старайте да намирате време и за голямото. И то така, че да можете да оставате насаме заедно. Нека таткото да изведе бебето с количката в парка.
Мона Василева
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари