Или защо споделянето на домакинските задължения е секси
Снимка: Guliver / iStock
Едно от клишетата за брака е, че той трудно би могъл да бъде наречен афродизиак заради традиционното схващане, че ясно разпределените роли, отнасящи се до това кой носи парите, кой мие чиниите, кой се грижи за колата и кой за домашните на децата, отдалечават партньорите един от друг.
Днес обаче (за съжаление, новите данни, засягащи семейството, идват най-вече от САЩ) в 64% от двойките с деца под 18 години мъжът и жената участват много по-равнопоставено и на пазара на труда, и в домакинската работа.
Промените в природата на брака пораждат все повече изследвания за последствията от егалитарните отношения. Но въпреки очакването, че по-равнопоставените, гъвкави и справедливи връзки оказват позитивно влияние върху сексуалния живот на партньорите, социолозите представят различни гледни точки към проблема.
Дебатът за това колко много се е променил бракът най-често се свежда до разпределението на труда и по-специално – до участието на мъжете в домакинската работа и ефекта му върху интимния свят на двойката.
Снимка: Guliver / iStock
Две са твърденията, отнасящи се до зависимостта на честотата на секса от отговорността за домакинството. Резултатите от изследване на March Institute и University of Washington показаха, че двойките с по-традиционни „споразумения“ имат по-наситен сексуален живот. Накратко, равенството на битово равнище оспорва половите норми, от което сексът страда.
За щастие, ново изследване на Cornell University разказва друга история: двойките, които участват наравно в домакинската работа правят повече секс и не различните, а споделените задачи усилват желанието.
Има спад в честотата на сексуалните отношение на национално и международно равнище, казва Шарън Саслър, професор в университета и съавтор на доклада. „Единствено двойките, които правят повече секс, са в равнопоставени бракове.“
Казано в цифри, двойките, които участват заедно в домакинството правят секс средно 6,8 пъти на месец – или с един път повече от тези, при които жената върши рутинната работа – готвене, миене на съдове, почистване, пазаруване и пране.
Разбира се, един сексуален акт на месец в повече не е панацея, но със сигурност е в подкрепа на мнението, че взаимната грижа за дома действа оздравяващо на сексуалния живот. Има и други фактори, които оказват влияние върху него, като децата и качеството на връзката, но тъй като домакинската работа често е повод за спорове и повишаване на тона вкъщи (попитайте която и да е семейна двойка), авторите на изследването се опитват да разберат как нейната роля в отношенията се променя.
Снимка: Guliver / iStock
И се оказва, че ако в началото на 90-те егалитарните двойки са имали най-ниската сексуална честотата и удовлетворение, днес при тях тя е по-висока в сравнение с конвенционалните двойки. И макар и не с много, те са единствената група, при която сексът се увеличава.
Странно и пресилено е да се смята, че съвременните двойки са стресирани, нещастни и спят с гръб един към друг, казва Саслър, като добавя, че причината за това твърдение е закъснялата реакция към прехода на жените в работната сила. „Първоначално този процес беше стресиращ и засегна взаимоотношенията, но имахме няколко десетилетия, за да се образоваме един друг за натоварванията, през които минахме, и се справихме добре.“
Проучването разполага и с някои не-толкова-велики открития, като това, че контра-конвенционалните двойки – тези, в които мъжът върши по-голямата част от домакинската работа – имат значително по-малко секс от конвенционалните или егалитарните (изследването не засяга еднополовите двойки).
И макар мъжете да са по-склонни да твърдят, че домакинската работа се поделя поравно, дамите продължават да смятат, че справянето с хаоса вкъщи се дължи повече на самите тях. Ето един повод да обръщаме повече внимание на това, което е свършил другият. Признателност е думата.
Цветелина Добринова
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари