Трябва ли белегът да се премахне и как, обяснява доц. Казанджиева
Снимка: Guliver / iStock
Някои бебета се раждат с белег – тъмночервено петно с различна форма. Ако то се яви по телцето, като че ли по-малко смущава родителите.
Може обаче да е върху лицето и да е голямо – да заема едната буза, например.
Много поверия има у нас, които „обясняват“ защо бебето е „белязано“.
Едно от най-популярните е, че по време на бременността, жената е взела нищо чуждо, без да пита. Най-често храна. И след това несъзнателно се е пипнала някъде по лицето или тялото. И понеже апетитът на бъдещата майка е доста капризен и „своенравен“, често ѝ прави номера.
Например в 22 часа през зимата ѝ се иска да си хапне малини. Или, когато е на гости при свекървата и всички вече спят, се сеща че някъде по шкафовете има прясно изпечени курабийки. Естествено няма кого да пита, взема, хапва я, а след това несъзнателно ръцете и отиват на корема. И ... детето се ражда с белег. Това, естествено е поверие.
Действителността е друга
Така нареченото „винено петно“ е вид съдова малформация, с която детето се ражда. Тя, за разлика от съдовите тумори, не се променя – нито нараства, нито намалява. И е резултат на разширени или патологично свързани кръвоносни съдове.
„Виненото петно“ е генетичен дефект. Още по време на вътреутробното развитие някаква генетична мутация „програмира“ появата на това червено петно. На практика това са разширени кръвоносни съдове, с които бебето се ражда. Наричат ги „винени петна“ или „петна от порт вайн“.
Англичаните ги определят като „петна от сьомга“ . У нас най-често се използва определението „винено петно“, а в света са известни като port wine stain – вероятно заради цвета им“, обяснява обяснява доц. Жана Казанджиева, дерматолог от Кожна клиника на Александровска болница.
Снимка: авторът
Каква възраст трябва да навърши детето, за да се лекува, няма как да се определи предварително.
Това зависи от конкретния случай и от преценката на дерматолога.
Лекарите обаче трябва да са много внимателни.
Кожата на малкото бебе реагира различно. Тя е 5 пъти по-тънка в сравнение с тази на възрастните. Кожната бариера не е развита достатъчно. И това е така до 6-ия месец, а последни проучвания сочат, че особеното внимание и грижа трябва да са до първата година, когато тя не е достигнала достатъчна зрялост.
„Проблемът е, че кожата на бебето е устроена различно. И всеки специалист, който работи с лазер, е изправен през голямо предизвикателство, за да определи с каква енергия може да работи.
А дали ще се пристъпи към премахване на виненото петно, зависи от това колко е сериозно и смущаващо е то. Зависи от вида на лазера, с който се работи, и на първо място – не на последно, зависи от самия дерматолог. От неговата квалификация и опит. Защото той поема риска“, обясни доц. Казанджиева.
Веселина Мончева
Полезните навици да се хапват полезни храни могат да помогнат на детето за този проблем.
Снимка: Shutterstock
Когато двойките избират да се разделят по време на сън, събирането на следващата сутрин често води до подновяване на взаимната им привързаност.
Снимка: Shutterstock
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари