Микроскопичните кърлежи се множат в пролетната влага
Илюстрация: Guliver / iStock
От носа тече водниста бяла капка – като от развалено кранче на чешма. Детето се буди сутрин с подпухнали и зачервени очи, които сърбят и сълзят.
Друга честа проява на алергиите са залповите кихавици. Пристъпите „апчиху“ идват един след друг и продължават минути.
„Виновна“ може да е възглавницата или завивките, в които живее армия от 30-40 хиляди микроакара. Или пък килимът.
Снимка: Guliver / iStock
През пролетта пълчищата прахови кърлежи са най-много. Особено, когато всеки ден вали и влагата се задържи по-дълго.
А е известно, че акарите са най-честите причинители на алергии при деца и възрастни.
В България почти всеки трети има една или друга форма на алергия. Една от най-честите е алергията към домашен прах. На практика тя не се дължи на самия прах, а на кърлежите, които живеят в него. Те се носят във въздуха заедно с праха, но са толкова малки, че не се виждат с просто око.
Когато дишаме, ги поемаме заедно с домашния прах, от където идва и наименованието на този вид алергия.
Попаднали в дихателната система, те започват да отделят протеин. Повечето хора не реагират, но някои са свръхчувствителни. Имунната им система се обърква, припознава тези белтъци като чужди тела и започва да се бори с тях. В резултат на това се събужда алергична реакция.
Какво да направим
- Праховите кърлежи не понасят висока температура и слънце. Затова изваждането на завивките на открито може отчасти да реши проблема.
- Не издържат и на хладно, затова поддържайте в стаята 16-19 градуса. При тази температура те не се размножават и трудно виреят.
- Спалното бельо да се пере на високи градуси – 60-90. И да се сменя на една седмица.
Снимка: Guliver / iStock
- Праховите кърлежи не могат да се изчистят с прахосмукачка. Тя по-скоро разпрашава мъртвите и те литват из въздуха. Единствено специалните, които са със 6-7 слоя филтър, могат да ги уловят.
- Миенето на пода със студена вода не върши работа, дори във водата да има почистващ препарат. Горещата вода обаче ги убива.
Мона Василева
В рамките на форума бяха представени тревожните данни, които подчертават значимостта на грижата за недоносените деца и важността на профилактиката и ранната диагностика.
Снимка: Фондация „Нашите недоносени деца“
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари