Преди да пробват, майките да научат техниката, съветва проф. Вичева
Снимка: Guliver / iStock
Майката на кърмачето често не е обучена и не знае как да използва помпата за почистване на носа.
А нейната употреба е по-особена и иска разяснение, обяснява проф. д-р Диляна Вичева, председател на Българското ринологично сдружение.
„Помпата представлява нещо като мехур със силиконов наконечник. Детенцето трябва да е с отворена уста и първо с помпичката въздухът трябва да се вкара – нослето на бебето е изключително тясно и е като пирамида.
И, когато въздухът влезе, бебето леко започва да подкашля и така носът се дренира и се освобождава от секретите.
Какво правят обичайно майките, които не са запознати с тази техника? Те стискат помпата и започват да изсмукват с нея. И, ако секретът е жилав, няма как да се извади“, разказва проф. Вичева.
Снимка: личен архив
Другата разновидност за почистване на нослетата са аспираторите.
„Майката взема аспиратора и започва да смуче с помощта на собствения си въздух. Ама дали тя е здрава или е болна, не съобразява. И така вкарва допълнителна инфекция.
Отделен въпрос е дали аспираторът е бил добре почистен и дезинфекциран от предишна употреба, а най-честият резултат от такава интервенция е травмата. Бебето получава не само локална травма на носната лигавица, а и психическа. И още щом види майка си с помпата в ръце, то започва да плаче“, обяснява проф. Вичева.
Мона Василева
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари