С пресни, сезонни и полезни храни
Снимка: Guliver / iStock
Питайте баба си каква салата се яде през зимата: „Кисело зеле, туршия, ряпа, цвекло...“ – изброява тя. Марулята е чак през пролетта, домати се ядат през лятото.
После ѝ разкажете какво слагате вие в салатата. Докато ви слуша, тя повдига вежди: "Авокадо – това откъде е? Домати през януари – как ги ядете, те имат вкус на гьон!"
Днес започваме да се учим отново да готвим като баба, за да намалим вредите, които съвременните методи на производство и разпространение нанасят на планетата.
Силно обработените храни – шоколадови десерти, бисквити, снаксове – са свързани с висок разход на енергия. Продуктите в тях се доставят от цял свят, преработват, пакетират, складират и транспортират до супермаркетите. Продават се в индивидуални опаковки, които създават още и още боклук.
Терминът „нисковъглеродна диета“ не се отнася до химичния състав на храната, а до количеството въглеродни емисии, с които е свързано производството, транспорта и приготвянето ѝ. Изчислено е, че хранителната система само в САЩ отговаря за 20 процента от парниковите газове в атмосферата.
Най-ефективната мярка за намаляване на този процент е ограничаването или пълния отказ от месо и животински продукти. Има обаче и други неща, които потребителите могат променят с избора си.
Методите на производство са това, което наистина има значение. Спестяването на транспорта обаче не е единственото предимство на местно произведените храни.
Първо, те са пресни. Колкото по-близо са отгледани, толкова по-малко време са престояли.
Целият текст можете да прочетете в Обекти.бг.
В рамките на форума бяха представени тревожните данни, които подчертават значимостта на грижата за недоносените деца и важността на профилактиката и ранната диагностика.
Снимка: Фондация „Нашите недоносени деца“
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари